Nie masz konta? Zarejestruj się

Przedsiębiorczy Karmel

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej należy do najczęściej odwiedzanych obiektów w gminie Krzeszowice.
Rokrocznie do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego przybywają dziesiątki tysięcy ludzi z całej Polski. Są wśród nich nie tylko praktykujący wierni.
Aby zapewnić turystom jeszcze lepsze warunki, przyczynić się do rozwoju gminy, i dać pracę kilkunastu osobom, władze klasztoru planują realizację szeroko zakrojonego projektu, zwanego Przestrzenią Pielgrzyma.
- Ludzie przyjeżdżają tu szukać spokoju duchowego, wyciszyć się i odpocząć. Lgną do Karmelu oczekujący wsparcia i poszukujący swej drogi – mówi przeor Klasztoru Karmelitów Bosych, ojciec Kazimierz Franczak.

 Dla ciała i ducha
Obecnie dla turystów udostępniono 20 miejsc noclegowych. Jeśli uda się wykonać całość projektu, w trzech nowych budynkach będzie ich ok. setki.
- Planujemy wyburzenie dwóch obiektów. Nie są zabytkowe i zawsze służyły, jako gospodarcze. Na ich miejscu postawione będą trzy nowe – mówi przeor.
Budynek A, jako ekskluzywny dom gościnny, stanie na miejscu dotychczasowego obiektu warsztatowo–garażowego, zamykającego północną część dziedzińca klasztornego. Drugi, zwany B, będzie domem recepcyjnym. Powstanie na terenie po wyburzonej księgarni i kawiarni Karmelek.
- Będzie przeznaczony na cele kulturalno–administracyjne. Powstanie sala konferencyjna, księgarnia, muzeum misyjne, muzeum św. Rafała Kalinowskiego, restauracja – wylicza przeor.
Między dzisiejszą recepcją a skarpą, po zachodniej stronie czeladnicy, stanie budynek C z przeznaczeniem dla turystów.

Pozyskać pieniądze z zewnątrz
- Jeszcze w tym miesiącu zamierzamy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ale to nie wszystko, bo na realizację wszystkich naszych planów to zapewne nie wystarczy. Za pół roku powinna przyjść odpowiedź. Wtedy możemy ruszyć z budową – zapowiada przeor o. Kazimierz Franczak.
Dodaje, że jeśli uda się pozyskać potrzebne fundusze, pojawi się możliwość stworzenia nowych miejsc pracy dla osób świeckich.
- Obecnie pracuje tu pięć takich osób. Mamy nadzieję, że w przyszłości zatrudnimy nawet 17. Taka inicjatywa przysłuży się nie tylko klasztorowi, ale i promocji gminy – przekonuje przeor.
W dalszej przyszłości władze klasztoru przewidują odnowienie murów „Wielkiej Klauzury” wokół obiektu, a może nawet konserwację Diabelskiego Mostu nad Doliną Eliasza.

Uroczysta rocznica
Tymczasem już niebawem rozpoczną się obchody 400–lecia obecności Karmelitów Bosych w Polsce. Uroczystości zaczynają się 13 listopada i trwać będą w Krakowie aż do połowy grudnia. Przewidziano m.in. projekcje filmów, sympozja naukowe, koncerty, spektakle oraz niecodzienną wystawę.
- Na 14 planszach wyeksponujemy najważniejsze tematycznie kwestie z dziejów klasztoru. Przybliżymy postaci ojców, którzy w dziedzinie kultury i nauki mieli bardzo duże osiągnięcia. Pokażemy również architekturę Karmelitów. Będzie też wiele ciekawych zdjęć. Wystawa powstanie dzięki współpracy naszych historyków – mówi jej organizator, ojciec Paweł Ferko.
Ekspozycja wędrować będzie po całej Polsce, potem wróci do Czernej, gdzie prawdopodobnie pozostanie już na stałe.

Reaktywacja czasopisma
Od kilku miesięcy w Klasztorze Karmelitów Bosych zaczęto wydawać dwumiesięcznik pt. „Głos Karmelu”, poświęcony życiu duchowemu. Gazeta wydawana jest w 5 tys. egzemplarzy. W skład redakcji wchodzi siedmiu klasztornych braci i kilku współpracowników.
- Właściwie nie jest to nowość, bo w latach 1927 – 1952 wychodziło tutaj czasopismo o tym samym tytule. Na jego łamach zadebiutował kiedyś kardynał Karol Wojtyła. Niedawno postanowiliśmy je reaktywować. Jego zadaniem jest popularyzacja życia duchowego. Oprócz treści postawiliśmy też na szatę graficzną – podkreśla z dumą redaktor naczelny „Głosu Karmelu”, ojciec Piotr Hensel, kartkując kolorowe czasopismo.
Gładki, kredowy papier i ciekawe zdjęcia przyciągają uwagę. W prosty sposób opisane religijne treści dają do myślenia.
Ewa Solak