Nie masz konta? Zarejestruj się

2006

 Trwa konkurs na najsympatyczniejszego i najbardziej przychylnego klientom sprzedawcę. Po zebraniu w ubiegłym roku kandydatur, prezentujemy ich na łamach.
W 3. numerze ogłosiliśmy wyniki trwającego od kilku miesięcy konkursu na najlepszego sprzedawcę w lokalnych sklepach.
Spośród 24 kandydatów wybrali Państwo Beatę Pierzynkę, ekspedientkę ze sklepu spożywczego w Płazie. Publikujemy też zdjęcia wszystkich pozostałych 23 kandydatek do tytułu.

Cały czas pilotujemy nasze najmłodsze dziecko, czyli portal internetowy www.przelom.pl
Okazuje się, że odwiedzają go osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Austrii, a także Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Od 9 do 15 stycznia zarejestrowaliśmy 42.679 odsłon.
Dzięki portalowi w papierowym wydaniu gazety na stałe zagościły komentarze naszych internautów.

W numerze 4. rozstrzygnęliśmy internetowy konkurs „Najpiękniejsze zdjęcia zimy”. Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Marta Rogowska z Nieporazu, która sfotografowała żerowisko bobrów w Puszczy Dulowskiej.

Na czołówce numeru 5. umieściliśmy czarną wstążkę na znak żałoby spowodowanej wielką katastrofą budowlaną w katowickiej hali, podczas międzynarodowej wystawy gołębi. Na szczęście nie ucierpiał w niej żaden z naszych lokalnych hodowców gołębi.

W tym numerze po raz ostatni ukazuje się goszczący od miesięcy w „Przełomie”, redagowany przez młodych i dla młodych „Subway”. Niestety, po raz kolejny okazało się, że obowiązki szkolne i zajęcia pozaszkolne wygrały z obowiązkiem systematycznego redagowania kilkustronicowej gazetki. Trzeba jednak przyznać, że – w porównaniu z poprzednimi, podobnymi inicjatywami - młodzi dziennikarze związani z „Subway’em” i tak wytrwali najdłużej, czego serdecznie im gratulujemy.

Na początku lutego ogłaszamy konkurs na super kelnera, super barmana ziemi chrzanowskiej. Na kandydatury czekamy do 15 lutego. Zwycięzcą plebiscytu został Paweł Nowak, pracujący w restauracji Dwór Zieleniewskich w Trzebini. (Wyniki ogłaszamy w 11. numerze „P”).

Wyjątkowo śnieżna zima zainspirowała nas do ogłoszenia konkursu na najpiękniejszego bałwana. Oglądając potem na zdjęciach efekty pracy najmłodszych, zgodnie stwierdziliśmy, że technika wykonania porządnego bałwana, nie odeszła jeszcze w zapomnienie. (Te najpiękniejsze pokazaliśmy w 8. numerze „Przełomu”).

W numerze 12. wraz ze starostwem powiatowym, zaprosiliśmy Czytelników, mieszkańców ziemi chrzanowskiej, do wytypowania produktów charakterystycznych dla pięciu gmin powiatu - potraw i wyrobów rękodzielniczych lub przemysłowych, które mogłyby być wizytówką powiatu chrzanowskiego. Były promowane podczas czerwcowych Targów Przedsiębiorczości i Pracy Małopolski Zachodniej. Do udziału w nich zaproszono powiaty: olkuski, oświęcimski i chrzanowski.

Numer 13. był numerem primaaprilisowym. Tydzień później tłumaczyliśmy Czytelnikom, co nakłamaliśmy. Wcześniej jednak poprosiliśmy ich, by sami wyszukali primaaprilisowe żarty.
Analizując typy Czytelników okazało się, że życie napisało więcej mało prawdopodobnych tekstów, niż wymyślili „Przełomowi” dziennikarze. Na przykład za żart Czytelnicy uznali wypowiedzi radnych, którzy dokonywali samooceny na pół roku przed kolejnymi wyborami samorządowymi.

Ponieważ zachęcająca do spacerów wiosna w pełni rozkwitła, w 15. numerze zaprosiliśmy Czytelników do konkursu fotograficznego. Jego uczestnicy mieliby zrobić zdjęcie jakiegoś ciekawego, sympatycznego miejsca wypatrzonego podczas spaceru.

Wraz z numerem 22. ukazuje się „Gazeta Targowa”. Pretekstem do jej wydania stały się I Targi Przedsiębiorczości i Pracy Małopolski Zachodniej w Chrzanowie. Na targach powiat promował nasze ziemniaki po cabańsku.
Tydzień później zamieszczamy relację z tego wydarzenia. Na Targach wyłoniono najlepsze produkty lokalne Małopolski Zachodniej, którym przyznano złotego, srebrnego i brązowego orła. Promowanego przez nasz powiat ziemniaka po cabańsku pokonał wędzony karp po zatorsku. Trzecie miejsce zdobyła owca olkuska.

W 22. numerze opisujemy też niecodzienne wydarzenie jakim był przejazd do Oświęcimia, przez Chrzanów i Libiąż, papieża Benedykta XVI (28 maja). Przy trasie zgromadziło się, jak szacuje policja, 10 tys. osób. To szczególne powitanie papieża przez mieszkańców ziemi chrzanowskiej zauważył i publicznie pochwalił w ogólnopolskich mediach prezydent RP Lech Kaczyński.

Na początku wakacji ogłaszamy konkurs pt. „Pochwal się swoim zwierzakiem”. Najlepsze z nadesłanych fotografii wykorzystamy w „Przełomowym” kalendarzu na 2007 rok.

Nasz dziennikarz Łukasz Dulowski zdobył wyróżnienie w IV edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy – publicystów prawnych ogłoszonym przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie, Izbę Notarialną w Warszawie oraz dziennik „Gazeta Prawna”. Dostała je za cykl artykułów popularyzujących wiedzę prawną. Nie przyznano nagrody głównej, lecz trzy wyróżnienia (jedno z nich powędrowało właśnie do Łukasza Dulowskiego).

W numerze 27. startujemy z cyklem „Kobiety sukcesu”. Rozpoczyna go prezentacja postaci Barbary Sojdy, prezes biura turystycznego Relax w Chrzanowie.

W oświęcimskim półfinale II Małopolskiego Festiwalu Smaku ziemniaki po cabańsku (przygotowane przez nieformalną grupę restauratorów z Chrzanowa – restauracje Stare Mury i Barter oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej) uzyskały najwyższe uznanie jurorów. Niestety, publiczność wybrała karpia po zatorsku. Relacja z imprezy znalazła się w 32. numerze „Przełomu”.

Już tradycją stało się, że wraz z numerem poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku szkolnego dajemy uczniom plan lekcji.

W 36. numerze rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny pt. „Pochwal się swoim zwierzakiem”. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Codziennie przyjmowaliśmy po kilkanaście zgłoszeń. Dwanaście najpiękniejszych zdjęć wykorzystaliśmy w naszym kalendarzu na 2007 rok. A było z czego wybierać…

13 września 2006 roku ukazuje się urodzinowy numer. „Przełom” właśnie skończył 16 lat. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć naszym Czytelnikom osoby, które kryją się za nazwiskami, z którymi spotykają się co tydzień na łamach. Napisaliśmy również o tym, jak powstaje gazeta.
Od dłuższego już czasu gazeta ma 48 stron. Mieści się w niej blisko 200 tekstów i ok. 100 zdjęć. Co tydzień nad gazetą pracuje ok. 30 osób (dziennikarzy, redaktorów, grafików, korespondentów, osób zajmujących się kolportażem gazety, przygotowaniem jej do druku, pracujących w biurach ogłoszeń).

W numerze urodzinowym (nr 37.) mamy też do przekazania Czytelnikom dobrą wiadomość: nasze ziemniaki po cabańsku – laureat półfinału w Oświęcimiu - zwyciężyły w finale konkursu „Małopolski Smak” odbywającym się na krakowskim Placu Wolnica. „Przełom” aktywnie włączył się w przygotowanie materiałów promocyjnych i aranżację chrzanowskiego stoiska.

W drugiej połowie października, przed wyborami samorządowymi, po raz pierwszy ogłosiliśmy prawybory wójta Babic oraz burmistrza Chrzanowa, Trzebini, Libiąża, Alwerni i Krzeszowic. Mógł wziąć w nich każdy, kto ma dostęp do internetu. Głosować można było na naszej stronie internetowej www.przelom.pl
Informacje o wynikach wyborów zamieściliśmy w 42. numerze (18 października).
W tym też numerze pełną parą rusza na naszych łamach kampania wyborcza. W kilku kolejnych numerach czytaliśmy o obietnicach i zapewnieniach kandydatów na burmistrzów i radnych o świetlanej przyszłości czekającej mieszkańców ziemi chrzanowskiej.
My ze swojej strony przygotowywaliśmy cotygodniowy serwis wyborczy starając się nieco urealniać obietnice kandydatów.

W numerze 43. ruszamy z nowym konkursem fotograficznym pt. „Co cię kręci”. Na zwycięzcę czekał cyfrowy aparat fotograficzny. Konkurs trwał aż do końca stycznia przyszłego roku.

W 43. numerze mamy też relację z redakcyjnej debaty przedwyborczej. O przyszłość powiatu i samorządu powiatowego pytaliśmy przedstawicieli wszystkich komitetów wyborczych wystawiających kandydatów do samorządu powiatowego.
Generalny wniosek z debaty był taki, że bez wzorowej współpracy samorządu powiatowego z gminami nie ma szans na rozwój powiatu (np. na skuteczne sięganie po pieniądze z Unii Europejskiej).

Także w 43. numerze ogłosiliśmy wyniki konkursu na najpiękniejszy ogródek 2006 roku. Laureatów zaprosiliśmy w nagrodę na zakupy do lokalnych sklepów ogrodniczych.
Zwycięzcami zostali: Joanna i Jan Kozakowie z Luszowic. Drugie miejsce zajął Adam Strumiński, trzecie Krystyna Bigaj.

8 listopada wydajemy numer przedwyborczy, toteż nic dziwnego, że zdominowała go tematyka mających się odbyć w najbliższą niedzielę wyborów samorządowych.
U nas, na pierwszej stronie omówienie wyników prawyborów internetowych na szefów gmin.
Jak pokazała przyszłość w czterech na sześć sondowanych gminach typy się sprawdziły: Chrzanów, Libiąż, Babice i Alwernia. Totalnym zaskoczeniem było zwycięstwo mało znanego Hieronima Włodarczyka kandydata Samoobrony nad burmistrzem Trzebini Adamem Adamczykiem (prawdziwe wybory wygrał jednak Adamczyk). Z kolei internauci z Krzeszowic najliczniej głosowali na Janusza Żbika, a faktycznym zwycięzcą okazał się Czesław Bartl.
Najbardziej zacięty pojedynek podczas internetowych prawyborów toczył się pomiędzy babickimi kandydatami: Wiesławem Dominem i Romanem Warchołem (ostatecznie 21 głosami prawybory wygrał Warchoł).

Z numerem przedwyborczym (45.) ukazał się specjalnie przygotowany na tę okazję dodatek wyborczy. Zamieściliśmy w nim prawie 1,5 tysiąca nazwisk kandydatów na radnych do gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego, wywiady z kandydatami na wójta i burmistrzów gmin oraz poradnik jak głosować, by głos był ważny.

W Krzeszowicach, w drugiej turze wyborów wzięli udział Jacek Tekieli i Czesław Bartl. Zaprosiliśmy ich do redakcji na przedwyborczą debatę. W numerze 47. opublikowaliśmy relacje z jej przebiegu.
Zapytaliśmy obydwóch kandydatów o słabości magistratu, pomysły na rozwój gminy, inwestycje, o stosunek do popadającego w coraz większą ruinę pałacu Potockich oraz o to, kim zamierzają się otoczyć, by gmina ruszyła do przodu, a także o ich słabości, atuty i przyzwyczajenia.
W kolejnym numerze możemy przeczytać: spełniło się moje marzenie – tak swój sukces wyborczy podsumował nowy burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl.

Świąteczno-noworoczny (51.) numer „Przełomu” ukazuje się 20 grudnia. Czytelnicy otrzymali w prezencie 12-stronicowy kalendarz na 2007 rok z konkursowymi fotografiami zwierzaków naszych Czytelników. Tradycyjnie przygotowaliśmy też szopkę noworoczną (tym razem z bohaterami popularnych filmów) horoskop na 2007 rok oraz przepisy na mało popularne w naszym regionie potrawy wigilijne.

Rok 2006 zakończyliśmy w składzie:
Magdalena Balicka, Dominik Błaszczyk, Jacek Celadyn, Stanisława Ciepichał, Łukasz Dulowski, Wojciech Halota, Anna Jarguz, Grażyna Kaim (red. nacz.), Bogumił Kurylczyk, Danuta Łabuzek, Alicja Molenda (wydawca), Gabriela Niedbalska, Marek Oratowski, Klaudia Remsak, Lucjan Siewiorek, (red. tech.), Ewa Solak, Marzenna Spyt, Piotr Tarczyński.