Nie masz konta? Zarejestruj się

2005

Na początku lutego inicjujemy akcję pod hasłem „Tu zawsze kupisz świeży chleb”. Zamierzamy promować w niej sklepy, do których zawsze można wpaść po świeże pieczywo. Czytelnicy zgłaszają nam takie placówki (a także na bieżąco weryfikują zgłoszenia). Po tygodniu na naszej liści znajduje się sześć sklepów. Po miesiącu jest ich już ponad 30. Gdy kończymy akcję mamy wykaz 43 sklepów i piekarni z powiatu chrzanowskiego i Krzeszowic.


Wspólnie ze starostwem powiatowym ogłaszamy konkurs, a właściwie plebiscyt, na nazwę tradycyjnej potrawy tego regionu – pieczonych w garnku, na ogniu ziemniaków. Do wyboru dajemy trzy najczęściej używane nazwy: prażone, pieczone ziemniaki i ziemniaki po cabańsku. Najwięcej osób biorących udział w plebiscycie wskazało na tę ostatnią nazwę. Wybór okazał się jednak trudny do zaakceptowania przez część mieszkańców np. Trzebini. Ich zdaniem potrawa ta to nic innego jak… pieczone ziemniaki.


Na Walentynki proponujemy zakochanym konkurs na najpiękniejsze wyznanie miłosne. Na zwycięzców czekają nagrody - romantyczne kolacje w lokalnych restauracjach. Wygrali je: Andrzej Tomal, Ilona Ślusarczyk i Agata Iciek.


Przed ostatnimi wyborami samorządowymi, jesienią 2002 roku, „Przełom” włączył się w ogólnopolska akcję „Masz głos, masz wybór”, której celem jest monitorowanie obietnic wyborczych burmistrzów, wójtów i radnych. Zorganizowano ją w ramach programu realizowanego przez Fundacje im. Stefana Batorego. Sprawdziliśmy więc po półmetku ich urzędowania, w jakim stopniu obietnice przełożyły się na działania. Wywiady z burmistrzami Alwerni, Chrzanowa, Krzeszowic, Libiąża i Trzebini oraz wójtem Babic publikujemy w 11. numerze „Przełomu”.


„Przełom” po raz drugi z rzędu znalazł się w gronie laureatów konkursu ekologicznego dla redakcji gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej, zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Dyplom odebraliśmy w siedzibie Funduszu w Warszawie. Jury doceniło nas za popularyzowanie jednostkowej odpowiedzialności za stan środowiska.


2 kwietnia umiera nasz wielki rodak – Jan Paweł II. Sporo miejsca w najbliższym wydaniu po tym wydarzeniu poświęcamy związkom Karola Wojtyły z ziemią chrzanowską oraz ludziom, którzy mieli okazję spotkać go osobiście. W kolejnym numerze publikujemy wzruszające zdjęcia, pokazujące jak na ziemi chrzanowskiej żegnaliśmy Ojca Świętego.


Pod koniec kwietnia zespół redakcyjny wraz z laureatami konkursu literackiego: „Jeden dzień z życia” jedzie na wycieczkę do Sandomierza. Całodniowa wyprawa obfituje w atrakcje dla ciała i ducha,
a kilkugodzinna jazda autobusem sprzyjała integracji, tym bardziej, że na pokładzie serwowano czerwone wino.


Przez cały maj przyjmujemy zgłoszenia do cieszącego się niegasnącym powodzeniem konkursu na najpiękniejszy przydomowy ogród i balkon. Gdy wybraliśmy laureatów i zaprosiliśmy na wspólne spotkanie do redakcji, okazało się, że to prawdziwi pasjonaci, którzy o ogrodowych roślinach mogą rozprawić godzinami …


Z okazji Dnia Matki postanowiliśmy pokazać nasze młode, „przełomowe” mamy, które w 2005 roku
po raz pierwszy świętowały ten dzień. Z aparatem fotograficznym odwiedziliśmy więc: Kingę Fromlewicz, Annę Kasprzyk, Annę Szybalską-Idzik i Joannę Wasiczek.


Końcem maja nasz tygodnik przystępuje do ogólnopolskiego programu badań czytelnictwa i promocji tygodników lokalnych. Graficznym znakiem uczestnictwa w akcji jest zamieszczone przy winiecie gazety logo mające promować gazety lokalne, które towarzyszy nam przez kolejne miesiące.


W gazecie, która ukazała się dokładnie w Dzień Dziecka (1 czerwca) publikujemy prawie setkę fotografii z twarzami dzieci. Maluchy, które się na nich rozpoznały zapraszaliśmy na lody, gofry, rurki z kremem ufundowane przez lokalne cukiernie.


8 czerwca startujemy z naszym jubileuszowym konkursem w którym zamierzamy rozdać 15 nagród na 15-lecie „Przełomu”. Sprawdzamy w nim wiedzę Czytelników o gazecie oraz o regionie. Nagrodą główną w konkursie jest tygodniowa, zagraniczna wycieczka dla dwóch osób.


Na początku wakacji rozpoczynamy plebiscyt na najlepszego, najsympatyczniejszego i najbardziej przychylnego klientom sprzedawcę. Co tydzień, na podstawie zgłoszeń Czytelników, prezentujemy na łamach takich sprzedawców.


Vademecum Kibica – cykliczny dodatek piłkarski dla kibiców piłki nożnej wydajemy wraz z 33. numerem gazety.


Także w tym numerze rozstrzygamy „Przełomowy” konkurs ogródkowy. Zwyciężyła w nim Dagmara Kuć z Trzebini. Drugie miejsce zajęły Mariola Wątroba z Kwaczały i Beata Maciejowska z Grojca. Na trzecim miejscy znalazły się trzy laureatki: Michalina Tokarczyk z Filipowic oraz dwie chrzanowianki - Zuzanna Brajtowicz i Zofia Gibas.


W ostatnią sobotę wakacji (27 sierpnia) organizujemy wraz z chrzanowskim MOKSiR-em giełdę używanych podręczników. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Na życzenie uczniów i ich rodziców giełdę powtarzamy jeszcze raz, tydzień później, w pierwszą sobotę września.


Numer 35. można kupić z planem lekcji – to prezent pocieszenia dla uczniów z powodu kończących się wakacji.


Z początkiem września odświeżamy nieco ramówkę gazety. Pojawia się w niej m.in. czterostronicowy „Magazyn Przełomu”, a nową oprawę graficzna otrzymuje horoskop i strony poświęcone lokalnej kulturze.


We wrześniu starujemy tez z nowym dodatkiem pt. „Subway”. Robią go młodzi dla młodych. Ukazuje się raz w miesiącu. Trzon redakcji „Subway’a” stanowi młodzież I LO, ale w planach jest pozyskanie współpracowników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Redaktorem naczelnym „Subway’a” jest Grzegorz Krawczyk.


W tym roku Kaczory „Przełomu” rozdajemy 17 września, dzień po urodzinach gazety. Ceremonię, połączoną z imprezą urodzinową, po raz pierwszy postanowiliśmy urządzić w plenerze. Wybraliśmy ośrodek Elektrowni Siersza Kozibród. Jak na wrzesień, było wyjątkowo zimno, ale goście dopisali i trzymali się dzielnie. Rozgrzewaliśmy ich jak mogliśmy i czym mieliśmy.
Statuetek przyznaliśmy 15. Otrzymali je: Adam Adamczyk, Marek Bębenek, Józef Cichoń, Bernadetta Dereszowska, Włodzimierz Głowacz, Piotr Grzegorzek, Zbigniew Klatka, Włodzimierz Korczyński, Magdalena Kozak-Walczak, Kazimierz Noworyta, Katarzyna Siata, Beata Stępień, Wojciech Wyzina, Kazimiera Żmudzińska oraz młodzi prawnicy z Biura bezpłatnych porad prawnych w Chrzanowie (Przemysława Deda, Robert Maciaszek, Adam Potocki i Paweł Świątek).


W październiku przedstawiciele chrzanowskiego oddziału PTTK wręczyli nam Medal PTTK za Pomoc i Współpracę – najwyższe wyróżnienie tej organizacji przyznawane osobom, firmom, instytucjom wspierającym jej działania.


Kolejne miłe wyróżnienie spotkało nas podczas libiąskiej biesiady patriotycznej organizowanej w Libiążu z okazji Święta Niepodległości. Z rąk dyrektora Libiąskiego Centrum Kultury Ryszarda Fudały oraz burmistrza Libiąża Tadeusza Akita odbieramy Pegaza – szklaną statuetkę przyznaną nam przez LCK za dobrą współpracę.


2 grudnia jest ważnym dniem dla Alicji Molendy, wydawcy „Przełomu”. Odbiera wówczas w krakowskim studiu telewizyjnym statuetkę srebrnej Nike, Krakowską Nagrodę Alianz 2005 w kategorii Media. Konkurs – jak napisali organizatorzy - ma na celu promocję szeroko rozumianej kultury lokalnej, a także uhonorowanie ludzi, którzy swym talentem, dokonaniami i wartościową działalnością na rzecz lokalnej społeczności uszlachetniają rzeczywistość.


Ostatni, świąteczno-noworoczny numer „Przełomu” ukazuje się w tym roku 21 grudnia. Jest o osiem stron grubszy. Wraz z nim Czytelnicy otrzymują sianko na wigilijny stół z opłatkiem oraz kalendarz na 2006 rok. Graficznie zdobi go fotografia, na której znajduje się Ania Mulka z Trzebini, kilkuletnia laureatka ogłoszonego wcześniej przez redakcję konkursu na zdjęcie do kalendarza.

 Pod koniec grudnia startujemy z portalem internetowym www.przelom.pl
W ten sposób rozpoczyna się nasz wirtualny dialog z Czytelnikami, którzy mogą komentować nasze teksty publikowane w papierowym wydaniu gazety, zgłaszać interwencje (już nie tylko telefonicznie czy osobiście, ale właśnie przez internet). Właściwie rozpoczynamy też działalność jako dziennik, bo na naszym portalu przewidzieliśmy dział „Przełom” on line. Tak więc zdobytymi informacjami dzielimy się z Czytelnikami już nie co tydzień, ale codziennie.
Wraz z uruchomieniem portalu, w papierowym wydaniu gazety zamieszczamy wyniki ogłaszanej co tydzień sondy internetowej. Zaczęliśmy od nasuwającego się od razu pytania: Jako ocenisz nasz portal? Skrajnych odpowiedzi - bardzo dobry i kiepski – udzieliło odpowiednio: 46 proc. i 36 proc. internautów.


2005 rok żegnamy w składzie: Katarzyna Bartosik, Dominik Błaszczyk, Stanisława Ciepichał, Łukasz Dulowski, Dawid Glistak, Anna Jarguz, Grażyna Kaim (redaktor naczelna), Anna Kasprzyk, Bogumił Kurylczyk, Danuta Łabuzek, Alicja Molenda (wydawca), Gabriela Niedbalska, Marek Oratowski, Magdalena Pytel, Klaudia Remsak, Lucjan Siewiorek, Ewa Solak, Marzenna Spyt, Piotr Tarczyński.