Nie masz konta? Zarejestruj się

1990-1999

"Przełom" urodził się 16 września 1990 roku. Miał wówczas 4 strony, czarną winietę i był dwutygodnikiem kolportowanym w Trzebini w cenie 1 tys. st. złotych.


Od numeru 5. gazeta pojawiła się także w Chrzanowie i Libiążu.


Od numeru 7. objętość pisma wzrosła do 6 stron. A od 18 do 8 stron.


W numerze 19. z 26 maja 1991 roku Pojawia się niebieska winieta, widniejąca na pierwszej stronie przez następnych kilka lat.


Numer 32. Na ostatniej stronie po raz pierwszy wystąpił nasłuchujący uważnie pan, już nierozłącznie związany z najbardziej kontrowersyjną, ale lubianą rubryką - "Plotki na marginesie".


Od numeru 52. z 11.09.1992 roku zaczęliśmy łamać gazetę sami. Pomógł w tym komputer wygrany w ogólnopolskim konkursie dla niezależnej prasy lokalnej. Był to stary pecet, który służy nam do dziś, ale już do innych celów.


Wraz z numerem 158. (2.01.1995 roku) w gazecie nastąpiła mała rewolucja: zmianie uległa ramówka, zmieniona została też winieta.


28 sierpnia 1996 roku ukazał się pierwszy numer po kolejnej zmianie i ramówki, i drukarni. Wybraliśmy "Drukpress" w Krakowie. Na zmianach znacząco zyskała szata graficzna - "wreszcie widać, kto jest na zdjęciach" - ocenili Czytelnicy.


23.12.1996 roku wydaliśmy pierwszy, tak długo wyczekiwany, kolorowy numer gazety. Również w grudniu wysłaliśmy w świat przy pomocy poczty elektronicznej pierwsze e-maile.


Od kwietnia 1997 roku "Przełom" zaczął się ukazywać na stałe w objętości 16 stron.


Na 7. urodziny "Przełomu" każdy czytelnik wraz z gazetą otrzymuje długopis firmowy


Od numeru 312. (25.03.1998 r.) cztery kolumny gazety drukujemy na stałe w pełnym kolorze. Objętość pisma zwiększa się do 20 stron.


Od numeru 323. objętość wzrosła do 24 stron (osiem w pełnym kolorze). Nakład wynosi 9.800 egzemplarzy.


Od 1 września jesteśmy już u siebie. Wszyscy uczą się nowego adresu: Trzebinia, ul. Długa 53.


Na ósme urodziny "Przełomu" otrzymujemy główną nagrodę w IV Konkursie Fundacji IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej, w którym wzięły udział 163 tytuły z całej Polski.
24 października przedstawiciele redakcji odbierają nagrodę w Warszawie.
Nie jest to pierwsza nagroda zdobyta w konkursach organizowanych przez IDEE. Wcześniej, w II edycji konkursu wygraliśmy komputer, a w III zostaliśmy wyróżnieni.


Październikowe wybory samorządowe w roku 1998 są dla nas próbą technicznej wydolności. Reklamy wyborcze spowodowały, że "Przełom" urósł eksperymentalnie do 32 stron. Nie spodziewaliśmy się, że za 5 miesięcy, tj. od marca 1999 roku, będziemy na stałe robić 32 strony. Od 10 stycznia 1999 roku zanotowaliśmy niespodziewany wzrost nakładu gazety. Wydajemy 13.400 egzemplarzy.


Wraz z 1. numerem z 1999 roku "Przełom" wraca do Alwerni, bo Alwernia wraca do powiatu chrzanowskiego. Chcą nas tam czytać.


W lutym 1999 r. rozstaliśmy się z Piotrkiem Tarczyńskim - dotychczasowym sekretarzem redakcji. Na tym stanowisku zastąpiła go Grażyna Kaim. Pod koniec wakacji pożegnaliśmy też korektorkę Danusię Łabuzek. Na jej miejsce przyszła Joanna Tarka.


15 lipca pojawił się też nowy komputerowiec - Grzegorz Pachlewski. Nieco wcześniej, jako grafik komputerowy, zaczęła współpracować z nami Magda Pytel. w listopadzie etatowe szeregi dziennikarzy zasiliły współpracujące dotąd z redakcją Klaudia Remsak i Anna Mocała-Kalina.


Zespół redakcyjny pracuje w następującym składzie:
Katarzyna Bartosik, Stanisława Ciepichał, Łukasz Dulowski, Kinga Fromlewicz, Grażyna Kaim (redaktor naczelny), Anna Kasprzyk, Magdalena Koryczan, Bogumił Kurylczyk, Alicja Molenda, Gabriela Niedbalska, Jarosław Olejarz, Marek Oratowski, Grzegorz Pachlewski, Magdalena Pytel, Lucjan Siewiorek (redaktor techniczny), Ewa Solak, Marzenna Spyt, Joanna Suwała, Klaudia Remsak, Joanna Wasiczek.


Od 29 września - czyli od numeru 39 (393), gazeta będzie mieć na stałe 40 stron, w tym 16 kolorowych. Okazjonalnie będziemy je zmniejszać lub zwiększać


8 grudnia ukazuje się dodatek specjalny "Przełomu" - cztery kolorowe kartki świąteczno-noworoczne, które wykonały dzieci w ramach redakcyjnego konkursu. Opublikowane projekty wybraliśmy z ponad 400 prac.


Wraz z numerem 49. (403) rośnie nakład gazety. Wydajemy odtąd 14000 egzemplarzy.


Na Gwiazdkę ukazuje się specjalne wydanie "Przełomu" w formacie B-5, do którego dołączony jest krążek pt. "Powiat na CD". Producentem płyty jest firma WIZUAL z Trzebini. Zainteresowanie jest większe niż nakład (2400 egz.)


Rok 1999 kończymy wydaniem 14-stronicowego kalendarza firmowego, który zapowiada nasze 10. urodziny. Po raz pierwszy nie ogłaszamy też świątecznej przerwy wydawniczej i drukujemy sylwestrowe wydanie "Przełomu