Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

TRZEBINIA. Przemiana Chechła może być tańsza o 10 mln zł

25.09.2012 15:13 | 4 komentarze | 4 989 odsłony | red
Studenci i profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mają pierwsze wyniki badań prowadzonych nad zalewem Chechło. Podzielili się nimi we wtorek rano w Dworze Zieleniewskich w Trzebini.
4
TRZEBINIA. Przemiana Chechła może być tańsza o 10 mln zł
Profesor Eugeniusz Zawisza z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opowiadał we wtorek m.in. o osadzie na dnie zbiornika Chechło
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Studenci i profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mają pierwsze wyniki badań prowadzonych nad zalewem Chechło. Podzielili się nimi we wtorek rano w Dworze Zieleniewskich w Trzebini. Na razie wiadomo m.in., że nie ma kompletnej dokumentacji technicznej zbiornika, przepływ wody tamują bobry i trudno zbadać grubość osadu na dnie.

Studenci, doktoranci, profesorowie, wędkarze, woprowcy oraz trzebińscy urzędnicy obradowali we wtorek nad przyszłością zagospodarowania zbiornika Chechło. Przypomnijmy, że Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie gmina Trzebinia mają podpisane porozumienie o rewitalizacji Chechła.

Dotychczasowe wyniki badań prowadzonych przez studentów i profesorów uniwersytetu nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania. Jednym z powodów tego jest brak kompletnej dokumentacji technicznej dotyczącej samego zbiornika.

Wśród najważniejszych planowanych początkowo działań było odmulenie dna zbiornika. Wówczas przebudowa obiektu miałaby kosztować 20 milionów złotych.

- Po dzisiejszym spotkaniu okazuje się, że prawdopodobnie nie będzie to koniecznie. W ten sposób koszty rewitalizacji spadną o 10 mln zł – powiedział Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini.

Dodał, że za punkt honoru obrał sobie zmianę wizerunku Chechła najpóźniej do 2018 roku. W czasie wtorkowego spotkania naukowcy przyznali, że akwen ma potencjał gospodarczy i rekreacyjny, a rdzawy kolor wody wynika z naturalnych czynników. Kolejne spotkanie w podobnym gronie zaplanowano na luty przyszłego roku.
(jk)