Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

ZDROWIE. Kto ma kłopoty z receptami?

03.07.2012 09:56 | 4 komentarze | 8 048 odsłon | red
Pacjenci mogą mieć problem z realizacją refundowanych recept. Niektórzy lekarze włączyli się w ogólnopolski protest i wypisują tylko pełnopłatne druki.
4
ZDROWIE. Kto ma kłopoty z receptami?
Piotr Warzecha i Jakub Nowacki z chrzanowskiego szpitala razem z innymi lekarzami zgrupowanymi w Oddziale Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy włączyli się w protest i wypisują jedynie pełnopłatne recepty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pacjenci mogą mieć problem z realizacją refundowanych recept. Niektórzy lekarze włączyli się w ogólnopolski protest i wypisują tylko pełnopłatne druki.

Robią tak np. medycy z chrzanowskiego szpitala, zgrupowani w Oddziale Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia zawierają zapis mówiący o nakładaniu na nas kar w wysokości 200 zł za nieprawidłowo wypisane recepty. Uważamy, że to sprzeczne z prawem. Nikt z nas nie chce brać finansowej odpowiedzialności za coś, co nie powinno zależeć od nas. Powinniśmy odpowiadać za leczenie, a nie za refundację – przekonuje Piotr Warzecha przewodniczący oddziału terenowego OZZL przy szpitalu w Chrzanowie.

Dlatego, podobnie, jak inni wypełnia recepty nie wpisując ani kodu oddziału NFZ, ani wysokości odpłatności za lek.

- W przypadku weryfikacji ubezpieczenia w grę może wchodzić fałszerstwo ze strony osoby zgłaszającej się do lekarza. Nie zamierzamy ryzykować finansowo, za to czy pacjent jest ubezpieczony, czy też nie – dodaje lekarz Jakub Nowacki z OZZL w Chrzanowie.
Uważa, że odpowiedzialność za refundację i kontrolę ubezpieczeń powinna spoczywać na NFZ, a nie lekarzu.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w okolicznych aptekach.
- Jeszcze nie trafiły do nas druki nieprawidłowo wypełnione – mówi Dorota Zawiślan-Korta z apteki na trzebińskim os. Gaj. Podobnie było w aptece Koral w Chrzanowie.

Pacjenci, którym lekarz nie chce wypisać prawidłowej recepty powinni najpierw skontaktować się z szefem przychodni. Mogą też dzwonić bezpośrednio do ministerstwa zdrowia (22 831 17 94) lub NFZ (800 392 976, 22 572 60 42) i biura Rzecznika Praw Pacjenta (800 190 590).
(e)