Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

WYGIEŁZÓW. Tłumy na Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego

20.05.2012 19:23 | 0 komentarzy | 4 733 odsłony | red
Piękna pogoda sprawiła, że do skansenu przybyły setki osób przygotowanych na atrakcje zapowiadane w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
0
WYGIEŁZÓW. Tłumy na Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego
Publiczność amfiteatru podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piękna pogoda sprawiła, że do skansenu przybyły setki osób przygotowanych na atrakcje zapowiadane w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

- Jesteśmy tu pierwszy raz. Uważamy, że jest wspaniale – mówiła Dagmara Paprocka z Krakowa, która odwiedziła Wygiełzów z dziećmi.

To przede wszystkim dla najmłodszych było mnóstwo atrakcji: warsztaty robienia kwiatów z bibuły, czerpania papieru, lania świec, lepienia garnków i wiele innych. Upał był tak duży, że niektórzy oglądając występy w amfiteatrze chronili się pod parasolami.

Tym razem obyło się bez mandatów za parkowanie na zakazie. Strażacy ochotnicy pilnowali, żeby nikt nie wjeżdżał pod zakaz. Kierowali również na najbliższe parkingi. Niektórzy, specjalni goście mogli skorzystać z terenu za bramą skansenu.

Jednym z ważniejszych punktów programu było wręczenie przez marszałka województwa Marka Sowę nagrody im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Otrzymał ją ks. prałat Stanisław Dziedzic, emerytowany proboszcz parafii w Sękowej. Dostał m.in. medal Gloria Artis za wyjątkowe zaangażowanie w ratowanie drewnianych świątyń na ziemi gorlickiej. Przyczynił się do tego, żeby kościół w Sękowej został odznaczony medalem Europa Nostra Prix i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO. Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Sikorski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Bogusław Kamiński - wójt gminy Iwkowa, ks. Stanisław Jachym – proboszcz parafii w Sobolowie.

Podczas imprezy wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca Hajduki, a także młodzieżowy zespół pieśni i tańca Małopolanie z Babic oraz koła gospodyń wiejskich z powiatu chrzanowskiego w ramach XVIII Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku”.
(e)

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Wygiełzowie