Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Sprawdź, jakim powietrzem dziś oddychasz

05.12.2011 16:04 | 2 komentarze | 8 019 odsłon | red
Od poniedziałku funkcjonuje rozbudowany serwis z informacjami o jakości powietrza w Małopolsce. Wśród miejscowości objętych monitoringiem są Chrzanów i Trzebinia.
2
Sprawdź, jakim powietrzem dziś oddychasz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od poniedziałku funkcjonuje rozbudowany serwis z informacjami o jakości powietrza w Małopolsce. Wśród miejscowości objętych monitoringiem są Chrzanów i Trzebinia.

Stronę pod adresem www.malopolska.pl/powietrze prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Można na niej znaleźć aktualny poziom zanieczyszczeń notowany na 11 automatycznych stacjach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także sprawdzić przewidywane na najbliższe dni zmiany wielkości zanieczyszczenia powietrza. Eksperci z Politechniki Warszawskiej wykorzystują numeryczne prognozy pogody i model chemii atmosfery najnowszej generacji, by prognozować wystąpienie wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza na obszarze całego województwa.

Szczegółowe godzinowe prognozy poziomów pyłu PM10 oraz ozonu w powietrzu są prezentowane dla 23 miast w Małopolsce. To: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Gorlice, Krynica Zdrój, Limanowa, Miechów, Myślenice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Proszowice, Skawina, Sucha Beskidzka, Trzebina, Tuchów, Wadowice, Wieliczka, Zakopane. Dla Krakowa będą dodatkowo wyświetlane szczegółowe dane dla pyłu PM2,5 oraz dwutlenku azotu.

Zastosowany w serwisie europejski wskaźnik jakości powietrza (tzw. CAQI) umożliwi jednoczesną ocenę wszystkich szkodliwych substancji w powietrzu oraz pozwoli na obiektywne porównanie stanu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce z innymi miastami w Europie.

Serwis oferuje proste i czytelne komunikaty o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego i alarmowego oraz zalecenia specjalistów z Collegium Medicum UJ dotyczące zachowania się osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia: kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych, chorych na astmę, alergików.

Ostrzeżenia dla obszaru wybranego miasta będą wysyłane do wszystkich, którzy zapiszą się do newslettera lub kanału RSS. Codziennie o godz. 7 rano przekazywane będą prognozy na dzień bieżący i dwa kolejne.
(zew)