Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przyjęli dwa raporty dla spalarni odpadów

08.07.2010 12:26 | 28 komentarzy | 6 612 odsłon | red
CHRZANÓW. Członkowie związku komunalnego nie chcieli sami decydować, która lokalizacja jest lepsza pod budowę spalarni. W środę przyjęli więc dwa raporty o oddziaływaniu na środowisko planowanego do budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów. Pierwszy dotyczy terenu przy byłych Zakładach Górniczych „Trzebionka” w Chrzanowie, drugi - Elektrowni Siersza w Trzebini.
28
Przyjęli dwa raporty dla spalarni odpadów
Członkowie Międzygminnego Związku Gospodarka Komunalnego nie chcieli sami decydować, która lokalizacja jest lepsza i przyjęli dwa raporty o oddziaływaniu na środowisko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHRZANÓW. Członkowie związku komunalnego nie chcieli sami decydować, która lokalizacja jest lepsza pod budowę spalarni. W środę przyjęli więc dwa raporty o oddziaływaniu na środowisko planowanego do budowy zakładu termicznej utylizacji odpadów. Pierwszy dotyczy terenu przy byłych Zakładach Górniczych „Trzebionka” w Chrzanowie, drugi - Elektrowni Siersza w Trzebini.

Wystąpili równocześnie do burmistrzów tych gmin o wydanie dla obydwu lokalizacji decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. To podstawa wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia oraz pozwolenia na budowę.

Zanim podjęli taką decyzję, Stanisław Gastoł z Biura Konsultingowo-Marketingowego Ochrona Środowiska, które przygotowywało raporty, pokrótce omówił, co zawierają liczące po kilkaset stron dokumenty.

- W raportach są informacje o przewidywanym oddziaływaniu inwestycji na środowisko w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, emisji do atmosfery, hałasu. Przeanalizowano także, czy to oddziaływanie będzie wykraczać poza granice działki, jak również różne warianty oczyszczalnia spalin czy dowóz odpadów – tłumaczył Gastoł. Wniosek wynika z nich jeden: zarówno w przypadku lokalizacji spalarni na terenie przy byłych zakładów górniczych czy trzebińskiej elektrowni zakład nie będzie zagrażał zdrowiu i życiu ludzi. Nie będzie miał też negatywnego wpływu na środowisko.

Żaden z członków związku nie jest ekspertem w tej dziedzinie. Co więcej, jak się okazało na spotkaniu, nie wszyscy zapoznali się z dokumentem. W tej sytuacji radny Jacek Woch z Trzebini zasugerował, by powołać niezależnego eksperta, który, na zlecenie związku, oceni poprawność przygotowania raportów i określi, która lokalizacja jest lepsza. Propozycja jednak nie przeszła.

Związek komunalny prześle zatem do burmistrzów Chrzanowa i Trzebini raporty wraz z wnioskami o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu. Następnie burmistrzowie przystąpią do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanych do budowy spalarni z udziałem społeczeństwa. Mieszkańcy na składanie uwag, wniosków, czy zapytań będą mieli 21 dni od daty wyłożenia dokumentów do wglądu. Burmistrzowie i autor raportu mają obowiązek odnieść się do wszyskich wniesionych uwag i wniosków przed wydaniem decyzji środowiskowej.. Równocześnie gminy prześlą dokumentację do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który wydaje uzgodnienia do decyzji środowiskowej, jak również do sanepidu w celu zaopiniowania.

Po wydaniu decyzji środowiskowej strony mają prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli SKO utrzyma wydaną decyzją środowiskową, przysługuje na nią skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a od wydanego przez WSA orzeczenia – skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uzyskanie decyzji środowiskowej dla wybranej lokalizacji może potrwać nawet kilka lat.
(AJ)

Aktualizacja 8.07.2010, 14.06