Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Co zrobić, żeby zapobiec biedzie, alkoholizmowi i przemocy?

11.05.2010 13:24 | 6 komentarzy | 10 939 odsłon | red
Dyskutowali o tym uczestnicy wtorkowej konferencji w chrzanowskim starostwie. Jej organizator – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ma już pomysły.
6
Co zrobić, żeby zapobiec biedzie, alkoholizmowi i przemocy?
Konferencja w starostwie poświęcona sposobom pomocy osobom wykluczonym społecznie. Stoi Wojciech Broczkowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyskutowali o tym uczestnicy wtorkowej konferencji w chrzanowskim starostwie. Jej organizator – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ma już pomysły.

Centrum przygotowało specjalny projekt “Z pomocą rodzinie” przewidziany do realizacji w latach 2010–2012. Jego celem jest objęcie wsparciem około 180 osób z powiatu chrzanowskiego, żyjących w trudnych warunkach, niepełnosprawnych, a także usamodzielniającą się młodzież przebywającą w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Oprócz indywidualnych zadań obejmujących m.in. kursy zawodowe, pomoc asystenta rodziny, czy treningi umiejętności przygotowaliśmy także działania integracyjne: pikniki, czy festyny, np. “Dni osoby niepełnosprawnej” i inne - wylicza koordynator projektu Wojciech Broczkowski z PCPR.

- Identyfikacja osób, jakie obejmiemy pomocą nie jest przypadkowa. Wyznaczamy je na podstawie map problemów społecznych opracowanych w 2009 roku – zaznacza Anna Peszko, specjalista ds. promocji projektu.

Dla dzieci zaplanowano cykl spotkań ze specjalistami. dowiedzą się m.in. jak zastępować agresję, jak radzić sobie z problemami osobistymi i rozwijać zainteresowania. Rodziny w kryzysie będą mogły liczyć na pomoc zespołu specjalistów: psychologów, doradców zawodowych i innych. Niepełnosprawni natomiast na turnusy rehabilitacyjne.

- Chorzy psychicznie chyba najbardziej narażeni są na wykluczenie z życia społecznego. Trafiają do nas osoby coraz młodsze. Powinniście to wziąć pod uwagę – podkreśliła Kazimiera Żmudzińska dyrektor DPS w Płazie.

Jak zapewnił Arkadiusz Dudek koordynator Programu Aktywności Lokalnej, lista beneficjentów projektu nie jest jeszcze zamknięta.
Na realizację projektu “Z pomocą rodzinie” PCPR otrzymał wsparcie finansowe - 1,6 mln zł (85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, 15 proc. z budżetu województwa małopolskiego)
(e)
ZDJ.