Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Obchody katyńskie w Chrzanowie - dęby i tablica ku pamięci zamordowanych

07.04.2010 20:05 | 2 komentarze | 5 126 odsłon | red
W środę w chrzanowskim parku krewni zamordowanych w Katyniu zasadzili dęby oraz odsłonili pamiątkową tablicę.
2
Obchody katyńskie w Chrzanowie - dęby i tablica ku pamięci zamordowanych
Sadzenie dębu upamiętniającego majora Franciszka Piekarskiego. W tle policyjna kompania honorowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę w chrzanowskim parku krewni zamordowanych w Katyniu zasadzili dęby oraz odsłonili pamiątkową tablicę.

W gronie ponad 22 tysięcy polskich oficerów zabitych w kwietniu 1940 roku przez sowietów było czterech chrzanowian: przod. Jan Tomasz Oczkowski, mjr dypl. Franciszek Marek Piekarski, por. rezerwy Emil Antoni Stach i ppor. rez. Włodzimierz Felicjan Strada. Ofiarami zbrodni katyńskiej padło w sumie 34 żołnierzy i funkcjonariuszy policji, pochodzących z przedwojennego powiatu chrzanowskiego.

W środowe popołudnie po mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie uczestnicy uroczystości przeszli na skwer naprzeciwko muzeum. Tam przedstawiciele rodzin zabitych i burmistrz Ryszard Kosowski odsłonili tablicę pamiątkową. Przy udziale przedstawicieli policji, straży pożarnej i służby więziennej zasadzili też cztery dęby. We wzruszającym apelu poległych uczestniczyli policjanci z kompanii honorowej z Krakowa.

- Gdy mój ojciec 17 września 1939 roku został aresztowany w Tarnopolu przez Armię Czerwoną powiedział do matki: teraz sama musisz wychować naszego syna. Jakby przeczuwał, co się z nim stanie. Straszliwą prawdę o zamordowaniu ojca nasza rodzina poznała w 1943 roku z niemieckiej gazety, zwanej powszechnie gadzinówką – opowiadał Maciej Piekarski, syn majora Franciszka Piekarskiego. Na uroczystości przyjechał z Warszawy, gdzie przez wiele lat wykładał na politechnice.

- Jesteśmy winni pamięć bohaterom, których los zostal przesądzony 5 marca 1940 roku. Właśnie wtedy radzieccy przywódcy zdecydowali się zabić polskich oficerów – przypomniał dyrektor chrzanowskiego muzeum Zbigniew Mazur.

Uroczystość zakończyło przedstawienie o Katyniu, jakie młodzież I LO w Chrzanowie pod kierunkiem Małgorzaty Filipczak wystawiła w sali marmurowej USC.
(RAT)

ZOBACZ TAKŻE

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCEJ CHRZANOWIAN ZAMORDOWANYCH W KATYNIU