Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 20. numer "Przełomu"

20.05.2009 19:05 | 21 komentarzy | 7 926 odsłon | red
Ukazał się nowy, 20. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
21
Ukazał się nowy, 20. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

AKTUALNOŚCI
Będzie jeszcze gorzej

Boli cię w krzyżu, masz chory kręgosłup, cierpisz na zwyrodnienia kości? Jedynym ratunkiem jest rehabilitacja? Nawet ze skierowaniem w ręku na zabiegi musi poczekać. Służba zdrowia jest niewydolna.

Garstka w kroplach deszczu
Na Rynku, podczas pierwszych juwenaliów, nazwanych przez organizatorów chrzanoaliami, było więcej ochroniarzy, policjantów i strażaków, niż studentów Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu.

Idzik: to była awaria
Czy Marcin Idzik, w 2005 r. dyrektor powiatowego wydziału architektury i gospodarki nieruchomościami, przygotowywał dokumenty "na zlecenie" zasiadającego na ławie oskarżonych byłego starosty Kazimierza B.?

Zwłoka biegłych od zwłok
Dochodzi do tragicznego wypadku na drodze a jedyny w okolicy biegły anatomopatolog, bez którego nie można wyciągnąć zwłok z auta, przyjedzie najwcześniej za dwie godziny. Gapie coraz głośniej mówią: to skandal, żeby człowiek nawet po śmierci nie mógł się doczekać na lekarza.

6-letnia Ala potrzebuje pomocy
Co mają wspólnego najlepsi golkiperzy polskiej ekstraklasy piłkarskiej i sześciolatka Chrzanowa? Jak się okazuje, całkiem sporo. 1 czerwca na obiekcie Clepardii Kraków Jan Mucha, Wojciech Kowalewski, Mariusz Pawełek i wielu innych zagrają na rzecz Ali Gielarowskiej, cierpiącej na mukowiscydozę.

 
6-letnia Ala potrzebuje pomocy
Ala, córka bramkarza KP Fablok Chrzanów Łukasza Gielarowskiego, we wrześniu skończy sześć lat. Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od swoich rówieśników. Uśmiechnięta, rozbrykana, jak to dziecko. Nic nie wskazuje na to, że od urodzenia cierpi na poważną chorobę - mukowiscydozę.

KRZESZOWICE
Odstraszają pasażerów

Przystanki przy drodze krajowej w Krzeszowicach wyglądają jak zgliszcza. Sukces, gdy między wygiętymi słupkami są jeszcze szyby.
Kanalizacja warunkowa
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na budowę kanalizacji możemy otrzymać dofinansowanie 75,7 procent kosztów, czyli 131,5 mln zł. - informuje wiceburmistrz Andrzej Żbik

CHEŁMEK
Jedynie profilaktyka

Walka o czystą okolicę, to momentami robota Syzyfa. Wciąż nie brakuje ludzi, którzy nie segregują śmieci, jak i tych, którzy wyrzucają odpady gdzie popadnie. Czy da się z tym walczyć?

TRZEBINIA
Siedmiu chętnych na przebudowę Rynku

Oferta trzebińskiego Zakładu Remontowo-Budowlanego Rembud jest najtańszą ze wszystkich siedmiu, jakie wpłynęły na przetarg dotyczący rewitalizacji miasta. Firma Władysława Leśko chce przebudować centrum za 17,8 mln zł. Czy właśnie jej władze gminy powierzą największą od ponad dwudziestu lat inwestycję, dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni, po sprawdzeniu dokumentacji przetargowej.

Zielone światło dla bezrobotnych
Beata Grabiasz zrobiła sobie przerwę w pracy na wychowywanie syna. Potem długo nie mogła żadnej znaleźć, aż w końcu, zrezygnowana, przestała szukać.

CHRZANÓW
Dwór miał być mieszkańców, nie gminy

Mieszkańcy wsi wciąż mają żal do gminy, że budynek zabytkowego dworu w Pogorzycach zaadaptowała na mieszkania socjalne, zamiast dać go im. Co więcej, choć jeszcze nikt w nim nie zamieszkał, już obawiają się przyszłych lokatorów.

Przyblokowane miejsca parkingowe
W lutym przy blokach na osiedlu Młodości zamontowano siedemnaście znaków informujących o miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych. - Po co aż tyle?

ALWERNIA
Trawa dobrze rośnie na świństwie

Trzy choroby toczą Spółkę Wodną w Alwerni. Jej członkowie nie płacą składek a właściciele nowo budowanych domów rujnują urządzenia melioracyjne. Największą jednak zarazą są fekalia, które zamiast trafiać do szamb, "zasilają" systemy odwadniające. Za tym procederem stoją konkretni mieszkańcy.

BABICE
Wieczna prowizorka

Wymienili rury i zniszczyli drogę. Babicka komunalka odstawiła fuszerkę a gmina nie ma pieniędzy na odwodnienie drogi, która tonie w błocie.

Powalczą na Śląsku
Piłkarze halowi z Wygiełzowa będą reprezentować powiat chrzanowski w Lidze Mistrzów Futsal-Serwis.

LIBIĄŻ
Liczą na szczęście

Od jesieni ubiegłego roku mieszkańcy ulicy Jaworowej w Libiążu protestowali przeciwko planowanemu tą ulicą objazdowi, o ile nie pojawią się przy niej chodniki lub chociażby porządne pobocza. Do tego czasu na drodze nic się nie zmieniło a objazd od poniedziałku funkcjonuje.

Jak kochać Libiąż?
"Libiąż w fotografii Leszka Tworzydły" - tą wystawą miejska biblioteka publiczna przypomina pierwszą rocznicę śmierci znanego fotografika i świętuje 40-lecie praw miejskich.

GOSPODARKA
Nie chcą oszczędzać
W urzędach gmin nieustannie słyszymy o oszczędnościach, o poszukiwaniu pieniędzy. Tymczasem, gdy te leżą na ulicy, samorządowcy i urzędnicy nie kwapią się, by po nie sięgnąć.

Kuracja odchudzająca
Po burzliwych, trwających do nocy obradach, spółdzielcy z Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej uchwalili zmiany w statucie. Po ich wprowadzeniu każdy z członków będzie mógł głosować na walnym. A rada i zarząd zostaną odchudzone.

Lody z Krzeszowic znów wyróżnione
Krzeszowicki producent lodów Melba zdobył nominację marszałka województwa małopolskiego do tytułu "Polski Producent Żywności 2009". Otrzymał ją za lody tradycyjne z borówkami.

Wyłudzał kredyty na dowód żony
Zaczęło się od wezwania do zapłaty 500 złotych. Oszustem okazał się małżonek. Pożyczał pieniądze na nazwisko żony. Wcześniej ukradł jej dokument tożsamości.

KOLUMNA CZYTELNIKÓW
Będzie kurs

- Jestem zadowolony - mówi Piotr Kalemba. Po naszej interwencji na mężczyznę urzędnicy pośredniaka patrzą przychylnym okiem. Nie oznacza to, że jest traktowany lepiej od innych. Jedynie tak, jak powinien być traktowany bezrobotny przez urzędnika pośredniaka.

PRAWO
Zakupy przez internet

Coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Umowa zawarta w taki sposób zaliczana jest do umów zawieranych na odległość, czyli bez jednoczesnego uczestnictwa obu stron. W takich sytuacjach konsument ma zapewnioną szczególną ochronę.

EDUKACJA
Widzą krzywdę zwierzaków

Trzy uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 w Trzebini na własną rękę zorganizowały zbiórkę pokarmu dla zwierząt z olkuskiego schroniska. - To wszystko wyszło dosyć spontanicznie. Lubimy zwierzaki i chyba dlatego zdecydowałyśmy się im pomóc - mówią skromnie Katarzyna Karcz, Paulina Sutkowska i Monika Starczynowska.

REGION
Jak (nie) zostać kamienicznikiem

Z okna gabinetu burmistrza doskonale widać bok okazałej kamienicy przy al. Henryka 14. Za nią stoi jeszcze większa - nr 12, a w podworcu dodatkowo dwie oficyny. Te, warte kilkanaście milionów nieruchomości, przejęło w 1976 roku małżeństwo S. jako działkę rolną. Obecnie wróciły do gminy.

MAGAZYN
Huraganem do parafii

Po maturze pójście do seminarium brzmiało dla mnie niemal tak samo, jak pójście do więzienia. Ale szybko zweryfikowałem swoje obawy - przyznaje proboszcz parafii pw. św. Barbary w Krystynowie, ks. Władysław Gil. W tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa.

Niedzielna malarka
Gdy jako dziewczynka wracałam z wyprawy do lasy na grzyby, mama zawsze na mnie krzyczała. Bo przynosiłam pusty koszyk - opowiada Aurelia Rudyk. - Ale za to w głowie miałam pełno leśnych światłocieni, odblasków i refleksów słońca. Czyste, malarskie piękno.
KULTURA
Zatrzymane w kadrze
- Młodzi artyści szukali inspiracji na łonie natury, w mieście i na spotkaniach z ludźmi. Wybór tematu fotografii wiele mówi o ich osobowości i spojrzeniu na świat. Oprócz wspólnych zajęć w szkole łączy ich jeszcze jedno: pasja fotografowania - mówi Aneta Solińska, nauczycielka historii sztuki i wiedzy o kulturze z II LO, inicjatorka wystawy.

SPORT
Sport za tysiące euro

Warunki terenowe, przygotowanie trasy oraz organizacja bazy w Miękini okazały się znakomite na organizację mistrzostw Europy w rajdach motocyklowych - podkreśla dyrektor zawodów i prezes zarządu okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Krakowie Marek Rutkowski.

Ząbek jak Deyna
W meczu Orła Balin z Janiną Libiąż padł remis niekrzywdzący żadnej ze stron, które nadal mają duże szanse na awans.

Wierny skeletonowi
Zjeżdżając w dół z prędkością dochodzącą do 100 km/h, musiałem się liczyć z tym, że każdy błąd może być kosztowny. Tym bardziej, że na wirażach była duża siła odśrodkowa. Chronił mnie kask i nałokietniki. Wokół toru w Karpaczu było mnóstwo kibiców, co mobilizowało zawodników do walki - mówi pochodzący z Chrzanowa pięciokrotny mistrz Polski w skeletonie Lech Kozubek.