Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przyjedź na Dni Dziedzictwa Kulturowego do Krzeszowic

14.05.2009 16:11 | 1 komentarz | 7 320 odsłon | red
Liczymy, że jak najwięcej turystów przyjedzie do Krzeszowic pociągiem. Kiedyś właśnie w ten sposób zjeżdżali do uzdrowiska kuracjusze – przypomina Anna Miodyńska z Małopolskiego Instytutu Kultury, organizator Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
1
Przyjedź na Dni Dziedzictwa Kulturowego do Krzeszowic
Anna Miodyńska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczymy, że jak najwięcej turystów przyjedzie do Krzeszowic pociągiem. Kiedyś właśnie w ten sposób zjeżdżali do uzdrowiska kuracjusze – przypomina Anna Miodyńska z Małopolskiego Instytutu Kultury, organizator Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Ewa Solak: Po raz drugi Krzeszowice znalazły się na mapie miejsc godnych zobaczenia podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem jednak oprócz zewnętrznej zabudowy dawnego uzdrowiska niewiele obiektów będzie można obejrzeć od wewnątrz...
Anna Miodyńska: - Kilka lat temu jednym z nich był niedostępny dziś turystom Pałac Potockich. Ale tu nie chodzi o pokazywanie oczywistych zabytków. Bohaterem ma być tym razem uzdrowisko, albo to, co z niego zostało. Chodzi o ciekawostki. Poza tym, do kościoła św. Marcina wejść można zawsze. Podobnie, jak do Krzeszowickiego Ośrodka Kultury, mieszczącego się w Pałacu Vauxhall. Wszystkie imprezy odbywać się będą co dzień, w sobotę i niedzielę 16 i 17 maja.

Co ciekawego czeka w Krzeszowicach na turystów?
- Atrakcje mają się zacząć już w sobotę rano na dworcu PKP. W Antykwariacie na Peronie każdy będzie mógł zjeść wiedeńskie śniadanie. W krzeszowickiej balneologii można posłuchać opowieści o leczniczych właściwościach wody z miejscowych źródeł. Natomiast w galerii Krzeszowickiego Ośrodka Kultury zobaczymy wystawę największego kolekcjonera pocztówek z Krzeszowic, Andrzeja Nąckiewicza. Krzeszowickie muzeum przygotowuje wystawę poświęconą historii uzdrowiska. Poza tym w parku stanie kilka straganów z rękodziełem i miejscowymi przysmakami, a także sklepik geognostyczny.

Największym wydarzeniem będzie widowisko plenerowe z udziałem mieszkańców miasta.
- To niesamowite dzieło. Pięćdziesiąt osób zagra w Parku Bogackiego w przedstawieniu „Imieninowa majówka Hrabiny Zofii”, według scenariusza Bogny Wernichowskiej.
Rozmawiała Ewa Solak

Program XI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Krzeszowicach
16 i 17 maja (sobota i niedziela)

godz. 10-12 - krakowsko-wiedeńskie śniadanie przy Antykwariacie na Peronie - stacja PKP w Krzeszowicach (opowieści kolejarskie, możliwość kupna starych książek i pocztówek)
godz. 10, 11, 12, 14, 16 - spacery po uzdrowisku z przewodnikiem, zbiórka przy pałacu Vauxhall
godz. 10-18 - „Pozdrowienia z Krzeszowic” - wystawa starych pocztówek z kolekcji Andrzeja Nąckiewicza, parter Pałacu Vauxhall
godz. 10-18 - III Powiatowy Plener Malarski Grupy Plastycznej Zdrój - park Bogackiego, zespół pałacowo-parkowy
godz. 10-16 - wystawa „Kąpiele siarczane” poświęcona historii uzdrowiska z Muzeum Ziemi Krzeszowickiej (ul. Krakowska 30)
godz. 12 - „Balneologia - medycyna, czy gusła?” - opowieść o tym, jak leczą krzeszowickie wody, sala konferencyjna Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu, ul. Daszyńskiego 1, wejście przez budynek „Zofia”
godz. 13 - gimnastyka relaksacyjna w parku zdrojowym park ORNR
godz. 14-16 - prezentacja księgi uchwał rady miejskiej oraz „Memorandum, czyli kronika kościoła w Krzeszowicach przez ks. Konrada Józefa Ściborowskiego w r. 1947 zaczęta” z komentarzem Łukasza Skalnego, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej
godz. 12-15 - pokaz zdobienia techniką decoupage, Antykwariat na Peronie
godz. 16-18 - przedstawienie plenerowe „Imieninowa majówka Hrabiny Zofii”, park Bogackiego
Wśród atrakcji stoiska rękodzieła, przysmaki gospodyń, stoisko pszczelarza oraz sklepik geognostyczny uczniów krzeszowickiego gimnazjum w parku Bogackiego

16 maja (sobota)
godz. 18.30 - promocja książki Bogny Wernichowskiej „Kardy i kokardy” - opowieść o hrabinach Potockich, połączona z prelekcją autorki oraz prezentacją filmu o Potockich, pałac Vauxhall
godz. 11, 13, 15 - zwiedzanie kościoła św. Marcina z przewodnikiem (w godz. 8-17 kościół otwarty, możliwość obejrzenia szat liturgicznych ufundowanych przez Potockich)

17 maja (niedziela)
godz. 14-17 - prezentacja szat liturgicznych ufundowanych przez Potockich w kościele św. Marcina
godz. 15 i 16 - zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
godz. 15-17 - warsztaty plastyczne dla dzieci w Antykwariacie na Peronie