Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

39 potencjalnych dawców na godzinę

07.02.2009 11:27 | 6 komentarzy | 5 571 odsłon | red
CHRZANÓW. 273 osoby oddały w piątek krew i zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zainteresowanie siedmiogodzinną akcją prowadzoną w I i II LO w Chrzanowie przerosło oczekiwania organizatorów.
6
39 potencjalnych dawców na godzinę
Pielęgniarki-wolontariuszki: Jolanta Nowak i Monika Bochenek oraz 26-letnia Katarzyna Wcisło, oddająca krew
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHRZANÓW. 273 osoby oddały w piątek krew i zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zainteresowanie siedmiogodzinną akcją prowadzoną w I i II LO przerosło oczekiwania organizatorów.

- Bardzo nas cieszy taki wynik. Dzięki niej być wiele chorych osób może otrzymać ratunek – podkreśla Jerzy Jura, nauczyciel w II LO, który zainicjował projekt.

Razem z dyrekcją szkoły, a także I LO postanowił wśród mieszkańców powiatu zorganizować akcję pomocy. Zrobił to przy współpracy z Fundacją im. Agaty Mróz-Olszewskiej „Przeciwko Leukemii”.

- Dla osób chorych na nowotwory krwi i inne jej choroby, transplantacja szpiku kostnego to nieraz jedyna metoda, aby żyć – zaznacza Jerzy Jura.

Każdy, kto chciał zostać kandydatem na dawcę szpiku kostnego i figurować w rejestrze dawców, mógł się zgłosić do II lub I LO w Chrzanowie. Specjaliści z Fundacji „Przeciwko Leukemii” im. Agaty Mróz-Olszewskiej pobierali krew (10 ml) i udzielali wszystkich informacji na temat przeszczepów szpiku kostnego.

- Znalezienie dawcy ze szpikiem pasującym do chorego jest bardzo trudne. Najważniejsza jest zgodność antygenów HLA - białek występujących na powierzchni komórek. A to ogromnie rzadki przypadek - podkreśla Jerzy Jura.

Powodzenie zabiegu, oznaczające, że szpik przyjął się w organizmie chorej osoby, zależy od jak największej zgodności antygenów HLA zarówno dawcy, jak i biorcy. Nie musi natomiast istnieć zgodność grupy krwi.

Także poszukiwanie dawców jest kosztowne. Wykonanie podstawowych badań jednej osoby pod tym kątem to koszt ok. 1 tys. zł. Tym razem dzięki Fundacji im. Agaty Mróz-Olszewskiej „Przeciwko Leukemii dawcy mogli zrobić to za darmo.
(e)