Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 47. numer "Przełomu"

20.11.2008 19:51 | 11 komentarzy | 7 259 odsłon | red
Ukazał się nowy, 47. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
11
Ukazał się nowy, 47. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

AKTUALNOŚCI

Bez hamulców
Suka – to najłagodniejszy z epitetów, jakie pod adresem nauczycieli kierowali na forum portalu Nasza Klasa uczniowie Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie.
Jedna z najpopularniejszych stron internetowych to dla większości użytkowników świetna okazja do powspominania szkolnych lat, czy odświeżenia dawnych znajomości. Niestety, ma też swoją czarną stronę.

Uratował nas drewniany kołek
Nasze działania przypominały partyzantkę. Nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę się stanie – ocenia akcję gaszenia cysterny, zaklinowanej pod wiaduktem na ul. Krakowskiej w Chrzanowie, komendant PSP w Chrzanowie mł. bryg. Marek Bębenek.

Straci pracę?
Maciej M., były komendant powiatowy chrzanowskiej policji, dostał wyrok w zawieszeniu za niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy.

Na ratunek przychodni
Otwarcie w budynku przychodni zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej zakładu leczniczo-opiekuńczego to – zdaniem pracowników ośrodka – szansa na uratowanie go przed likwidacją. Czy uda im się ją wykorzystać?

Paparazzi w Libiążu?
Kto śledził posła Tadeusza Arkita nocą 11 listopada? Sprawą zajmuje się policja.

Podniecanie decydentów
Budowa Nowego Miasta w Chrzanowie to nie bajka, tylko rzeczywistość. A skoro tak, to musi się rządzić takimi samymi prawami, jak zwykłe życie, czyli napotykać na przeszkody – twierdzi Piotr Gałuszka, pełnomocnik spółki Limitless Polska, reprezentującej inwestora z Dubaju.

REGION

Wniosek trzeba przemyśleć
Do 30 listopada szkoły i organizacje pozarządowe działające na rzecz niepełnosprawnych mogą złożyć wniosek o dofinansowanie na działalność kulturalną, sportową, rekreacyjną i turystyczną. Na co zwrócić uwagę, składając wniosek? – radzi Dorota Ignacyk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie.

Napiszę historię najstarszej świątyni w Chrzanowie
Zamierzam przejrzeć księgi parafialne i dokumenty muzealne, zgromadzić wspomnienia osób pamiętających dawny wystrój kościoła i poprzednich proboszczów – zapowiada Kamil Bogusz, który pisze pracę licencjacką na temat kościoła św. Mikołaja.

Pod opieką Opatrzności
Przed tygodniem poświęcono i otwarto dla ruchu brakujący, kilometrowy odcinek ul. Powstańców Styczniowych, która teraz łączy Chrzanów z Libiążem.

ALWERNIA

Ścieki państwa w państwie
Komunalka inkasuje należności od producentów ścieków, a następnie pałaci za ich oczyszczanie innej firmie. Obie są własnością gminy. Janusz Kopaczka, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Alwerni, mówi, że sytuację tę trzeba jak najszybciej uzdrowić.

Czas fundatorów
Około 62 tys. zł na zakup aparatury do zabiegów endoskopowych dla krakowskiego szpitala uniwersyteckiego uzbierał Wiesław Hałucha, prezes Zakładów Chemicznych Alwernia.

Narkotyki w skarpetkach
23-letni Paweł N. z Libiąża przyjechał 14 sierpnia do Alwerni, na festiwal muzyki klubowej Open Air Insomnia, z amfetaminą, marihuaną i tabletkami ekstazy.

Dlaczego by o tym nie napisać?
Zapowiadanej, nowej strony internetowej Urzędu Miejskiego w Alwerni wciąż nie ma. Ktoś może nazwać to czepianiem się, ale jeśli coś się obiecało, to trzeba się z tego wywiązać.

BABICE

Sojka i Fresco Sonare
Mętków przygotowuje się do II Koncertu Papieskiego w miejscowym kościele. Po raz drugi mieszkańcy zjednoczyli się przy okazji organizacji tej imprezy.

Odnowią obraz świętej Anny
Drewniana świątynia rodem z Niegowici w Mętkowie potrzebuje gruntownego remontu i odrestaurowania. Mieszkańcy chcą założyć fundację na rzecz zabytkowego kościoła.

Awarii nie planują
W Rozkochowie nie było prądu w sobotnie popołudnie. Enion tłumaczy przyczynę przerw w dostawie energii.

CHRZANÓW

Kim są nowi przewodniczący rad osiedlowych?
W tym numerze prezentujemy przewodniczącego rady Osiedla Kościelec Stanisława Zygadłę.

Plan z uwagami
Radni zatwierdzili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu pod rozbudowę cmentarza komunalnego. Nie obyło się jednak bez uwag.


KRZESZOWICE

Następny będzie wiadukt
Po trwających półtora roku pracach zakończyła się budowa nowego mostu na Krzeszówce. W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego wiaduktu w Krzeszowicach.

Popularny patriotyzm
Mieszkańcy naszej gminy lubią śpiewać, a co najważniejsze – potrafią kultywować tradycje patriotyczne – uważa Roman Żbik, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, organizator Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

Z optymizmem i Bogiem w sercu
12 listopada Julia Surowiec z Filipowic skończyła 100 lat. Doczekała dwojga dzieci, sześciorga wnuków i siedmiorga prawnuków.

LIBIĄŻ

Pokażcie w telewizji jak Libiąż się bawi
Święto państwowe nie musi być nudne. Libiąż dziesięć lat temu zrezygnował z apeli patriotycznych, na rzecz swojskiej biesiady.
Na pomysł wpadł Tadeusz Arkit. Były burmistrz, obecny poseł dziś rozsławia imprezę zza sejmowej mównicy.

Serce ukryte w starociach
Patefon, husiacka, dziewiętnastowieczne regionalne stroje, stare górnicze lampy. Gdyby nie libiąskie muzeum nikt by nie pamiętał, jak dawniej żyło się w Libiążu – twierdzi Wiesława Szefer, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Libiąża i Ligi Kobiet Polskich.

Interesuje cię, co dzieje się w gminie?
Kiedy naprawią drogę, gdzie sprzedają działki, ile zarabia burmistrz i co buduje się w okolicy? Zapytaliśmy mieszkańców, gdzie szukają informacji o tym, co dzieje się w Libiążu i czy w ogóle ich to obchodzi.

TRZEBINIA

Ekologiczna bomba w centrum miasta
Krakowska firma Pol-Chem chce uruchomić na terenie byłej huty magazyn odpadów niebezpiecznych. Czy może otworzyć tam taką działalność?

GOSPODARKA

Mądry spółdzielca po szkodzie
Niedawno, decyzją zarządu PSM w Chrzanowie, powstały tzw. nieruchomości wielobudynkowe. Teraz mieszkańcy chcą, aby każdy blok był odrębną nieruchomością. Do tego potrzeba jednak jednomyślności spółdzielców. A o nią, jak się okazuje, nie jest łatwo.

EDUKACJA

Większość w górnej połówce
Próbny egzamin z języków obcych najlepiej wypadł w chrzanowskim Gimnazjum nr 2. Tylko w Gimnazjum w Babicach uczniowie uzyskali średnio poniżej 50 proc. maksymalnej liczby punktów. Jak wypadły pozostałe gimnazja?

Etykę zostawmy etykom
Gdyby uczniowie mieli możliwość nauki i religii, i etyki, i religioznawstwa, to tylko z pożytkiem dla nich, ich światopoglądu. Służyłoby to uczynieniu ich wiary bardziej świadomą – uważa ksiądz Sławomir Kowalski, wikariusz parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Trzebini, nauczyciel religii w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

Biznesplan na przyszłość
Przeczytaj jakie plany mają tegoroczni maturzyści ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie chrzanowskim.

W obiektywie motyla
Rozmowa z Arletą Motyl, 22-letnią studentką podyplomowego zarządzania i marketingu w Krakowie, która w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Trzebini miała pierwszą w życiu wystawę fotografii.

SENIOR

Zaprzyjaźnij się z cukrzycą
Po 45. roku życia powinniśmy co najmniej raz w roku badać poziom cukru we krwi - przekonuje Halina Nowak, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków w Chrzanowie.

Życie na krechę
Jak nie starcza na masło do chleba, to pozostaje wziąć je „na zeszyt”. Niestety coraz mniej sklepikarzy godzi się na taki układ – zwierza się 60-letnia Maria Kocot z trzebińskiego osiedla Gaj.

KULTURA

Nie lubię grać
Przed każdym występem mam tremę. Boję się, czy wszystko pójdzie dobrze. Nawet myślałem, żeby odejść z zawodu, ale nadal w tym trwam. Chyba dla tych pięknych chwil - spotkań z reżyserami, widzami i wielkimi twórcami - mówi Piotr Cyrwus.

Obcowanie z ludowością
Krakowiak, polka, oberek, swojskie masło, żurek, ziemniaki po cabańsku, darcie pierza, ludowe motywy w wycinance - to tylko niektóre tematy regionalnych warsztatów prowadzonych przez trzebiński MGOKSiR.

Patriotki z gimnazjum
Do każdego konkursu podchodzimy poważnie, a do takiego tym bardziej. Czujemy się szczególnie docenione i wyróżnione – mówi Dominika Pater, która razem z Izabelą Banasik zwyciężyła w II Gminnym Festiwalu Pieśni Legionowej w kategorii gimnazjum.