Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W Zalasiu uhonorowali pilota

07.09.2008 11:59 | 2 komentarze | 4 387 odsłony | red
Trzy honorowe salwy wystrzeliły w niebo, upamiętniając walecznego lotnika, ppłk Stanisława Chałupę. W sobotę, w podkrzeszowickim Zalasiu odsłonięto obelisk na jego cześć.
2
W Zalasiu uhonorowali pilota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy honorowe salwy wystrzeliły w niebo, upamiętniając walecznego lotnika, ppłk Stanisława Chałupę. W sobotę, w podkrzeszowickim Zalasiu, odsłonięto obelisk na jego cześć.

- Wielu osobom nie mieści się w głowie, że można walczyć, broniąc obcego nieba. Polaków, jako nielicznych wśród innych narodów, stać było na tak heroiczne poświęcenie. W ten sposób w czasie wojny zginęło niemal 2,5 tysiąca polskich lotników. Chałupa ocalał - stwierdził prezes krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, ppłk pil. w stanie spoczynku, Zbigniew Sobeńko.

- Był asem polskiego lotnictwa na Zachodzie - dodała Małgorzata Mastalerz, dyrektorka Zespołu Szkół w Zalasiu i członkini komitetu organizacyjnego budowy pomnika.

Na uroczystość jego odsłonięcia przybyli mieszkańcy wsi oraz licznie zaproszeni goście, a także żołnierze bazy lotniczej Kraków-Balice.
(E)

Kim był Stanisław Chałupa
Urodzony w Zalasiu 14 stycznia 1915 r., po wojnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari (nr 8993), Krzyżem Walecznym oraz Croix de Guerr.
Stanisław Chałupa był synem Wincentego i Heleny z domu Małodobra. Uczestniczył w Kampanii Wrześniowej 1939 r., był pilotem myśliwców Polskich Sił Lotniczych na Zachodzie, walcząc w ramach grupy „Montpellier” w kampanii francuskiej. Jako pilot 302 „Poznańskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, uczestniczył w bitwie o Anglię.
Po wojnie pracował w różnych zawodach, najpierw w Anglii, później w Kanadzie. Wreszcie na dłuższy okres czasu zatrudniony został w zakładach metalurgicznych w stanie Alberta. W 1995 r. wrócił do Polski i osiedlił się w Krakowie. Był wtedy jednym z najstarszych żyjących pilotów, walczących w II wojnie światowej. Zmarł 24 kwietnia 2004 r. w Katowicach, mając 89 lat. Pochowano go na cmentarzu na krakowskim Prokocimiu.

Na zdjęciu: Warta honorowa przy obelisku upamiętniającym ppłk pil. Stanisława Chałupę

ZOBACZ TAKŻE

 Więcej zdjęć z uroczystości w Zalasiu