Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Lekcja...o pieniądzu

10.09.2014 12:09 | 0 komentarzy | 1 612 odsłona | red
Jeśli chcesz, by twoje dziecko, gdy dorośnie, potrafiło gospodarować domowym budżetem, przekazuj mu jak najwięcej wiedzy na temat pieniędzy. Karolina Barańska z Grupy KRUK SA podpowiada, jak to robić.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeśli chcesz, by twoje dziecko, gdy dorośnie, potrafiło gospodarować domowym budżetem, przekazuj mu jak najwięcej wiedzy na temat pieniędzy. Karolina Barańska z Grupy KRUK SA podpowiada, jak to robić.

Przekazujmy dziecku co miesiąc określoną i stałą kwotę, którą będzie mogło samo gospodarować. Pamiętajmy, aby wytłumaczyć, że kieszonkowe to nie tylko przywilej i przyjemność, lecz także odpowiedzialność. Pomocny może być argument, że jeżeli źle rozdysponuje swoimi pieniędzmi i szybko wszystko wyda, to będzie musiało poczekać na kolejne kieszonkowe aż do następnego miesiąca.
Rodzice rzadko uczą dzieci zasad rozważnego planowania i rozporządzania kieszonkowym. To częsty błąd. Poświęćmy trochę czasu i uwagi, aby nauczyć dziecko rozsądnego wydawania pieniędzy. Warto wpajać, że zanim wyda swoje długo zbierane oszczędności, powinno dobrze przemyśleć każdy zakup. Taki nawyk można wyrobić w dzieciach przez aktywny udział w planowaniu domowych wydatków, np. wspólne robienie listy zakupów, a następnie szukanie konkretnych produktów w sklepie.

Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci, czym jest dług i jak może powstać. Należy przedstawić im sytuacje, w których i ono może stać się dłużnikiem. Nie wystarczy poinformować, że dług powstaje, gdy nie oddajemy na czas tego, co pożyczyliśmy, np. nie płacimy rachunków (za mieszkanie, wodę, prąd, gaz). Dług to także nieoddanie pieniędzy koledze czy niezwrócenie książek do biblioteki, za które naliczana jest kara.(oprac. AJ)
Przełom nr 35 (1157) 3.9.2014