Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Wiosna w ogrodzie

02.04.2014 13:10 | 0 komentarzy | 3 363 odsłony | red
W przydomowych ogródkach coraz większy ruch. Miłośnicy zieleni dwoją się i troją, by stworzyć ogród idealny, będący nie tylko ozdobą domu, ale również miejscem relaksu, wypoczynku i zabawy. Początek wiosny to w końcu najlepszy czas na rozpoczęcie prac. Od czego zacząć porządkowanie ogródka po zimie? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują rośliny? Co o tej porze roku można, a czego nie powinno się sadzić? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz ekspert: Radosław Białka z Centrum Ogrodniczego Cis w Młoszowej.
0
Wiosna w ogrodzie
Radosław Białka z córką, która pomaga tacie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W przydomowych ogródkach coraz większy ruch. Miłośnicy zieleni dwoją się i troją, by stworzyć ogród idealny, będący nie tylko ozdobą domu, ale również miejscem relaksu, wypoczynku i zabawy. Początek wiosny to w końcu najlepszy czas na rozpoczęcie prac.
Od czego zacząć porządkowanie ogródka po zimie? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują rośliny? Co o tej porze roku można, a czego nie powinno się sadzić? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz ekspert: Radosław Białka z Centrum Ogrodniczego Cis w Młoszowej.


Porządki i pielęgnacja

Marzec to odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Najlepiej zacząć od przeglądu roślin ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń. Następnie bierzemy się za porządki.
- Usuwamy wszelkie zabezpieczenia przed mrozem, między innymi geowłókniny czy liście, pamiętając, by w razie pogorszenia się pogody i występowania przymrozków rośliny ponownie ochronić. Z trawnika zgrabiamy stare liście i trawę – mówi Radosław Białka.
Następnie, jak informuje nasz ekspert, bierzemy się za zabiegi pielęgnacyjne: przycinanie drzewek owocowych i ozdobnych, a także krzewów. Dobry ogrodnik, zdaniem pana Radosława, nie powinien się bać ostrych cięć. Umiejętnie wykonane bardzo pomagają roślinom. Należy usunąć wszystkie uschnięte, przemarznięte czy połamane gałęzie, a także te dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy, jak dodaje, łatwo zauważyć, bo o tej porze roku zdrowe zaczynają powoli puszczać pączki. Drzewa i krzewy dobrze też spryskać środkami przeciwgrzybicznymi, a następnie nawieźć odpowiednio dobranym dla danego gatunku nawozem.
Pielęgnacji wymaga też trawnik. Po zgrabieniu obumarłych resztek należy go napowietrzyć aeratorem. Napowietrzenia wymaga również gleba. Trawnik dobrze nawieźć, a w kwietniu, gdy pogoda jest już bardziej ustabilizowana, dosiać trawę w miejscach, gdzie się przerzedziła.
- Wiosna to dobry moment na założenie nowego trawnika. Prace należy rozpocząć od odchwaszczenia terenu i jego wyrównania. Następnie zadbać o glebę poprzez jej użyźnienie. Warto pomyśleć o odpowiednim systemie nawadniania trawnika. Należy też pamiętać o nawożeniu gleby, zwałowaniu gruntu, a dopiero potem o nasadzeniu nasion trawy – tłumaczy Radosław Białka.

Sadzenie
Marzec to idealny moment na sadzenie nowych roślin, ale nie wszystkich.
- O tej porze roku sadzimy drzewa i krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne zrzucające liście, na przykład azalie czy rododendrony. Z sadzeniem kwiatów bym się wstrzymał. Ewentualnie bratki można sadzić, bo dobrze znoszą przymrozki – mówi ogrodnik z centrum ogrodniczego Cis.
Kwiaty jak dalie, frezje, mieczyki, krokosmie, liliowce, irysy, które są bardzo wrażliwe na przymrozki, należy wsadzać do gruntu od połowy kwietnia do połowy maja. W marcu, poza bratkami, można posadzić na przykład lilie.
Marzec to też okres wysadzania bylin kwitnących latem oraz dzielenia starszych roślin.
- To czas na robienie rozsad, na przykład roślin z rodziny kapustnych czy pomidorów. Warto w tym celu zaopatrzyć się w specjalne kartonowe pojemniczki, do których wsadzamy nasionka. Trzymamy je w domu na nasłonecznionym parapecie albo w miniszklarniach na zewnątrz – wyjaśnia nasz ekspert.

Ozdabianie
Radosław Białka od lat zajmuje się ogrodnictwem i obserwuje, że coraz więcej mieszkańców dba o ogrody. Ludzie nie kupują już na ilość, ale na jakość. Dbają o każdy szczegół.
- Bardzo wiele osób ogląda popularny telewizyjny program „Maja w ogrodzie”. Po jego emisji przychodzą z zapytaniem o prezentowane tam rośliny. Nie mają jednak świadomości, że różne gatunki wymagają różnych warunków i innego nakładu pracy. Są rośliny, jak na przykład iglaki, przy których nie trzeba dużo chodzić. Są i takie, których pielęgnacja nie należy do łatwych. Trzeba mieć wiedzę i czas, by się nimi zająć – zauważa Radosław Białka.
Jeszcze kilka lat temu bardzo modne były wierzby, a hitem wierzba japońska. Aktualnie niezwykle popularne wśród klientów są azalie, rododendrony, borówka amerykańska.
Ogród to nie tylko rośliny, ale również mała architektura. Mieszkańcy inwestują w drewniane altany, zestawy wypoczynkowe. Jeszcze kilka lat temu nagminnie kupowali różnego rodzaju ogrodowe ozdoby. Dziś mało kto się nimi interesuje.
- Bardzo popularne są natomiast oczka wodne. To prawdziwa ozdoba ogrodu – twierdzi Radosław Białka.
Anna Jarguz

Przełom nr 12 (1134) 26.3.2014