Nie masz konta? Zarejestruj się

Kultura

CHRZANÓW. Miłośnicy lokalnej historii mają co czytać

13.12.2011 18:11 | 1 komentarz | 4 785 odsłony | red
Jak wyglądała kampania wrześniowa w powiecie chrzanowskim? Kogo prześladowało miejscowe UB? To tylko niektóre tematy podjęte w nowym wydawnictwie muzealnym.
1
CHRZANÓW. Miłośnicy lokalnej historii mają co czytać
Współautorzy nowego opracowania. Od lewej stoją Jerzy Jura, Marek Szuwarzyński i Przemysław Stanko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wyglądała kampania wrześniowa w powiecie chrzanowskim? Kogo prześladowało miejscowe UB? To tylko niektóre tematy podjęte w nowym wydawnictwie muzealnym.

Książkę wydano w ubiegłym tygodniu w 400 egzemplarzach. Nosi tytuł "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze ziemi chrzanowskiej". Jest efektem sesji popularnonaukowej, zorganizowanej z okazji 50-lecia Muzeum w Chrzanowie.

- Tematy podjęte przez dziesięciu autorów są bardzo ciekawe. Bo za takie trzeba uznać na przykład wyniki badań doktora Przemysława Stanko, który szukał wzmianek o Chrzanowie w tajnym archiwum watykańskim. Nie znalazł wprawdzie zapisków o lokacji miasta, ale dotarł do wielu innych dokumentów - opowiadał podczas prezentacji książki Zbigniew Mazur, dyrektor chrzanowskiego muzeum.

Tropicieli lokalnej historii zainteresują także zapewne teksty dotyczące pałacu w Kościelcu, represji środowiska niepodległościowego w latach czterdziestych, czy opracowanie o przedwojennej historii Towarzystwa Sportowo-Oświatowego Fablok autorstwa dziennikarza "Przełomu" Marka Oratowskiego. Historię zapomnianych ołtarzy z kościoła św. Mikołaja w Chrzanowie tropił Kamil Bogusz. Najstarszą część chrzanowskiego cmentarza zinwentaryzował z pomocą młodzieży nauczyciel II LO w Chrzanowie Jerzy Jura. W nowym wydawnictwie znalazło się także miejsce dla opowieści o rodzinie Loewenfeldów, przebiegu kampanii wrześniowej w powiecie, kopalniach rud metali na Kątach i w Balinie oraz życiu i twórczości pochodzącego z Chrzanowa malarza Henryka Uziembły.

Książkę w cenie 19 zł można nabyć w siedzibie muzeum oraz w księgarni Krystyny Chechelskiej i Michała Łatki przy alei Henryka w Chrzanowie.
(MOR)