Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Kościół palony i ostrzeliwany

20.10.2010 14:42 | 0 komentarzy | 9 899 odsłon | red
O pierwszej świątyni w Babicach wiadomo właściwie tylko to, że była, druga spłonęła w XVIII wieku, a w trzeciej, pod koniec II wojny światowej, pociski artyleryjskie uszkodziły wieżę.
0
Kościół palony i ostrzeliwany
Kościół w Babicach na początku lat trzydziestych XX wieku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O pierwszej świątyni w Babicach wiadomo właściwie tylko to, że była, druga spłonęła w XVIII wieku, a w trzeciej, pod koniec II wojny światowej, pociski artyleryjskie uszkodziły wieżę.

Parafia w Babicach została erygowana w 1337 roku. Kościół parafialny był wzmiankowany w 1470 roku, o czym pisał w ,,Katalogu zabytków sztuki w Polsce” Jerzy Szablowski. Więcej wiadomo jednak dopiero o kościele fundowanym w 1524 roku przez biskupa Jana Konarskiego. Ta świątynia również nie miała szczęścia doczekać do naszych czasów – strawił ją pożar w połowie XVIII wieku. W 1763 roku kościół w Babicach odbudowano, a raczej wystawiono od nowa staraniem biskupa Stanisława Sołtyka. Jego konsekracja odbyła się w 1779 roku.

Pod koniec XIX wieku kościół był już zbyt mały. W latach 1891-1898 znacznie go rozbudowano według planów Franciszka Urbańczyka. W 1909 roku dobudowano nową wieżę.

Krakowski ,,Dzwon niedzielny” w numerze 50 z grudnia 1931 roku pisał o ,,schludnej i wysoko postawionej kulturalnie” wiosce Babice. Okazją do prezentacji Babic, a zwłaszcza kościoła parafialnego, był świętowany nieco wcześniej odpust. Autor tekstu zwracał uwagę, że imponujący wygląd kościoła był zasługą księdza kanonika Jana Kossowskiego. Proboszcz, dzięki ofiarności parafian, był w stanie solidnie świątynię odrestaurować. Artykuł dopełniała fotografia kościoła z dobrze widoczną dwudziestoletnią wtedy, wieżą. To jedna z niewielu zachowanych fotografii babickiego kościoła pokazujących go całej krasie. W czasie wojny, a szczególnie podczas walk o wyzwolenie tych terenów w 1945 roku Babice ucierpiały wyjątkowo. Zniszczona została duża część domów, pociski nie ominęły także kościoła. W wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczona została pięknie prezentująca się na przedwojennej fotografii wieża świątyni.
W ,,Katalogu zabytków sztuki w Polsce” wydanym w 1952 roku znajdujemy opis kościoła, nie ma tam jednak informacji o zniszczeniach na wieży. Wpłynęły na to zapewne prace zmierzające do przywrócenia świątyni kształtu sprzed wojny, oraz znikoma wartość historyczna tej akurat części kościoła. Autor katalogu zwracał natomiast uwagę na części kościoła z najstarszym rodowodem. Najciekawsze to główny ołtarz i dwa boczne, rokokowe oraz barokowe portale i takaż chrzcielnica.
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach, mimo swojej ciekawej przeszłości, pozostaje od wieków w cieniu lipowieckiego zamku biskupów.(l)

Przełom nr 41 (960) 13.10.2010