Nie masz konta? Zarejestruj się

Historia

Stary był piękny

24.09.2008 16:09 | 1 komentarz | 5 409 odsłon | red
Na początku lat dwudziestych XX wieku trzebiński kościół był już stanowczo za mały. Podjęto wtedy decyzję o jego rozbiórce i budowie nowej świątyni. Nowy, bardzo długo budowany kościół nie ma już uroku swego poprzednika.
1
Stary był piękny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku lat dwudziestych XX wieku trzebiński kościół był już stanowczo za mały. Podjęto wtedy decyzję o jego rozbiórce i budowie nowej świątyni. Nowy, bardzo długo budowany kościół nie ma już uroku swego poprzednika.
Parafia w Trzebini była wzmiankowana już w latach 1325-1327. Na podstawie tych zapisów przyjmuje się, że kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini również już wtedy istniał.
Pierwsza świątynia została zapewne wybudowana z drewna. W drugiej połowie XIV w. zbudowano na jej miejscu świątynię murowaną. Na początku XVII wieku gruntownie ją przebudowano albo zbudowano od nowa.
Kościół ten był rozbudowywany w latach 1774-1783. Zbudowany był z miejscowego kamienia i otynkowany. Wnętrze było jednonawowe, ale w XVIII wieku lub wcześniej dobudowano dwie kaplice boczne.
Wnętrze kościoła, aż do chwili jego rozebrania, zachowało charakter barokowy. W głównym ołtarzu umieszczony był obraz śś. Piotra i Pawła pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku. Później obraz ten zasłaniano innym, przedstawaiającym św. Stanisława.
Bardzo efektownie prezentowała się zawieszona na północnej ścianie rokokowa ambona ozdobiona rzeźbami ewangelistów.
Przez krótki czas obie świątyni stały równocześnie obok siebie. Stara – w ruinie i nowa – w budowie.
Obecny kościół murowany, na planie krzyża, był budowany w latach 1928 - 1975, na miejscu rozebranej poprzedniej świątyni, konsekrowany 14 września 1975 r. W jego wnętrzu zachowały się elementy przeniesione z poprzedniego kościoła.
W nowym wnętrzu umieszczone zostały m.in. wczesnobarokowy ołtarz boczny, obrazy barokowe: Czterej Ewangeliści, Matka Boża z Dzieciątkiem, trzy krucyfiksy: gotycki i dwa wczesnobarokowe, późnobarokowy posąg św. Barbary, krzyż ołtarzowy rokokowy oraz późnobarokowa chrzcielnica i wykonane z czarnego marmuru epitafia i tablice nagrobne.
Możliwość obejrzenia sylwetki zburzonego kościoła mamy dzięki sporej ilości zachowanych widokówek z poczatku XX wieku. Rzadziej prezentowano wnętrze kościoła. Można je obejrzeć na pocztówce, która wydana została w Cieszynie nakładem K. Wiśnickiego z Trzebini.
(l)

"Przełom" nr 31 (847) 30.07.2008