Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Jedyny trzygwiazdkowy

17.02.2010 11:36 | 0 komentarzy | 4 139 odsłony | red
TRZEBINIA. Nie jest łatwo uzyskać akredytację umożliwiającą pełnoprawne używanie nazwy „hotel”. Przekonali się o tym właściciele trzebińskiego LIRA, jedynego dziś w powiecie chrzanowskim miejsca noclegowego o tym standardzie.
0
Jedyny trzygwiazdkowy
Hotel LIR w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

TRZEBINIA. Nie jest łatwo uzyskać akredytację umożliwiającą pełnoprawne używanie nazwy „hotel”. Przekonali się o tym właściciele trzebińskiego LIRA, jedynego dziś w powiecie chrzanowskim miejsca noclegowego o tym standardzie.

- Najpierw trzeba dokładnie przestudiować wymagania stawiane hotelom trzygwiazdkowym i wszystkim im sprostać, a wymaga to mnóstwo pracy i sporych nakładów. Gdy już wszystko jest gotowe, następują odbiory: budowlany, pożarniczy, sanepidowski, a następnie odbywa się audyt prowadzony przez ekspertów urzędu marszałkowskiego, bo to on prowadzi rejestr kategoryzowanych miejsc noclegowych w województwie - wyjaśnia Ryszard Łatka, właściciel trzebińskiego LIRA.

Prawdziwy hotel musi mieć minimum dziesięć pokoi, a każdy z nich, w zależności od liczby miejsc, odpowiedni metraż i wyposażenie. Na przykład łóżko jednoosobowe powinno mieć wymiary 90x200 cm. W pokoju powinny być: telewizor, radio, lampka, specjalne miejsce na bagaż. Wyposażenie szafy to: czyścik do ubrania, szczoteczka do butów, igielnik, worki na brudną bieliznę, trzy wieszaki na osobę.

W łazience nie powinno zabraknąć m.in. suszarki, mydła, szamponu, jednorazowego kubka w folii.

Jeśli gość hotelowy zatrzymuje się na dłużej, pościel musi być wymieniana co trzy dni, a ręczniki zawsze wtedy, gdy znajdą się na podłodze.

Najistotniejszym warunkiem kategoryzacji jest przystosowanie hotelu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gdy budynek jest trzykondygnacyjny, musi mieć windę. W LIRZE właściciele musieli zainwestować w schodołaz, czyli specjalistyczny wózek transportujący niepełnosprawnego klienta. Także dla takich osób urządzono specjalną toaletę, w której każdy detal spełniać musi normy wynikające z ustawy (uchwyty, kontakty i lustra na odpowiedniej wysokości itp.).

W trzygwiazdkowym hotelu powinna być sala konferencyjna wyposażona w rzutnik i dostęp do internetu, przechowalnia bagażu, dostępna dla klienta pralnia, depozyt, gablota oferująca do sprzedaży artykuły higieniczne. Recepcja oferować musi dostęp do faksu i room service. Salonik śniadaniowy musi być wyposażony w ekspres do kawy.

- Wymagań, którym musieliśmy sprostać ubiegając się o kategoryzację, jest mnóstwo. Nasi klienci oprócz tego wymagają porządku, czystości i intymności i to staramy się im zapewniać - podsumowuje Lidia Łatka, współwłaścicielka trzebińskiego LIRA.

LIR jest obecnie jedynym w powiecie chrzanowskim hotelem. Legitymuje się standardem trzygwiazdkowym. Do niedawna miał go też chrzanowski hotel MOKSiR, ale standard ten mocno się zdezaktualizował i hotel zlikwidowano. Niektórych hotelowych standardów nie spełnia jeszcze Rezydencja pod Zegarem w Trzebini, dlatego na razie nie używa nazwy „hotel”.
Alicja Molenda

Przełom nr 6 (925) 10.02.2010

Czytaj również