Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

W Trzebini bliżej klientów

17.05.2006 10:47 | 1 komentarz | 6 424 odsłon | red
O powstałej w Trzebini nowej siedzibie firmy Georyt - Centrum Produkcyjne sp. z o.o. i planach spółki z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym, Michałem Michalewskim rozmawia Anna Jarguz.
1
W Trzebini bliżej klientów
Michał Michalewski szacuje, że firma może przyjąć nawet 200 nowych pracowników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O powstałej w Trzebini nowej siedzibie firmy Georyt - Centrum Produkcyjne sp. z o.o. i planach spółki z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym, Michałem Michalewskim rozmawia Anna Jarguz.

Anna Jarguz: Georyt jest jednym z największych w kraju producentów hydraulicznych systemów sterujących i ich elementów, wykorzystywanych w przemyśle – maszynowym, górnictwie węgla, nafty i gazu. Przez ostatnie pięćdziesiąt lat firma związana była z Krakowem. Skąd pomysł przeniesienia siedziby spółki do Trzebini?
Michał Michalewski: - Chcieliśmy być bliżej naszych klientów. Chodzi głównie o funkcjonujące na Śląsku zakłady górnicze. A lokalizacja siedziby w Trzebini to taki kompromis między bliskością z kupującymi a naszym macierzystym miastem, Krakowem. O przeprowadzce przesądził również fakt, że tereny przy ul. Rydlówka w Krakowie, gdzie aktualnie mieści się nasza główna baza, w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe i handel. Niemożliwym byłby tam zatem dalszy rozwój firmy. Stąd decyzja o przeniesieniu spółki na peryferia.

Czy zanim podjęliście państwo decyzję o kupnie majątku po Unileverze przy ul. Słowackiego w Trzebini interesowały was także inne tereny inwestycyjne?
- Pierwotnie rozważaliśmy nabycie nieruchomości po byłych Zakładach Metalurgicznych. Jednak nie spełniały one istotnych dla nas kryteriów. Nam zależało na dogodnej komunikacji drogowej, uzbrojeniu terenów, a także obiektach, które już na starcie można by zaadaptować na pomieszczenia biurowe i magazynowo-techniczne. To wszystko zapewniała nieruchomość po Unileverze.
Już w czerwcu minionego roku przeniesiono z Krakowa do Trzebini produkcję hydrauliki miękkiej (przewodów wysokociśnieniowych).

Kiedy planujecie kolejne etapy przeprowadzki?
- Przenieśliśmy do Trzebini także pion administracji i pracowników handlowych. Pod koniec czerwca chcielibyśmy ruszyć tu z montażem elementów hydraulicznych, co oznacza przesunięcie kolejnych 25 pracowników produkcyjnych. Docelowo przeprowadzkę firmy chcielibyśmy zakończyć w połowie przyszłego roku.

Czy oprócz blisko 200 osób, którym już teraz dajecie pracę, będziecie potrzebować kolejnych?
- Już potrzebujemy pracowników, głównie tokarzy, frezerów i ślusarzy. Osoby z kwalifikacjami w tych zawodach zatrudniam od ręki, ale na razie w Krakowie. Za kilka miesięcy, wraz z produkcją, zostaną przeniesieni do Trzebini. Nasza firma zatrudnia również sezonowych pracowników produkcyjnych, którzy będą nam potrzebni już w tym roku. Mile widziane są również panie. Część z tych osób z reguły zostaje na stałe. Natomiast szeroki portfel zamówień posiadanych przez firmę powoduje, że w III kwartale bieżącego roku myślimy o uruchomieniu dodatkowej zmiany na wydziale montażu, a więc już w Trzebini. Szukamy ponadto ludzi z wyższym wykształceniem technicznym, którzy biegle znają angielski i rosyjski. Docelowo firma może przyjąć nawet 200 nowych pracowników, ale wzrost zatrudnienia następować będzie sukcesywnie, w miarę realizacji kolejnych etapów inwestycji.

Jaka jest planowana wartość inwestycji Georytu w Trzebini?
- Do tej pory zainwestowaliśmy około 4,5 mln zł. Suma zawiera już kwotę za zakup nieruchomości. W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy zainwestować kolejne miliony złotych – szacunkowo od dwunastu do dwudziestu. Pieniądze są potrzebne na adaptację istniejących budynków i nowe obiekty (hale produkcyjne i magazyny). Konieczny też będzie zakup niezbędnego wyposażenia.

Georyt - Centrum Produkcyjne sp. z o.o. znalazło się na liście pięciuset najbardziej rozwojowych polskich firm w 2005 roku. Jak zamierzacie utrzymać pozycję lidera?
- By utrzymać na rynku wiodącą pozycję dostawców hydrauliki sterowniczej, nadal będziemy doskonalić naszą produkcję. Zapewniać naszym klientom doradztwo techniczne, szkolenia, projektowanie układów hydraulicznych, usługi serwisowe i remontowe.
Będziemy się starać zwiększyć nasz udział sprzedaży na rynkach wschodnich. Głównie w Rosji, gdzie jest drugi po Chinach pod względem wielkości rynek górniczy. Prowadzimy też prace zmierzające do wprowadzenia na rynek całkiem nowych wyrobów. W tym zakresie współpracujemy z Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa oraz Politechniką Śląską, a także kilkoma innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi. Niedawno pozyskaliśmy też dotację z funduszy unijnych, która w całości przeznaczona została na wyposażenie w komputery i oprogramowanie naszej pracowni konstrukcyjnej, która już jest uruchomiona w Trzebini.
Rozmawiała Anna Jarguz

Georyt - Centrum Produkcyjne sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i kompletacji układów sterowania hydraulicznego do górniczych obudów zmechanizowanych oraz produkcji elementów hydrauliki sterowniczej. Współpracuje z wieloma światowej marki firmami z branży hydraulicznej. Uzyskała status uznanego producenta podzespołów i elementów hydraulicznych stosowanych w maszynach budowlanych, hutnictwie, górnictwie ropy naftowej, lotnictwie.

Przełom nr 20 (734) 17.05.2006

Czytaj również