Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Po pierwsze: zwiększyć wydobycie

30.08.2006 14:05 | 1 komentarz | 6 196 odsłon | red
Modernizacja zakładu i poprawienie jego wydajności, zmniejszenie uciążliwości dla otoczenia wynikającej z prowadzonej działalności oraz poprawa zaplecza socjalnego – to główne cele restrukturyzacji Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.
1
Po pierwsze: zwiększyć wydobycie
Andrzej Szymkiewicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Modernizacja zakładu i poprawienie jego wydajności, zmniejszenie uciążliwości dla otoczenia wynikającej z prowadzonej działalności oraz poprawa zaplecza socjalnego – to główne cele restrukturyzacji Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.
Proces restrukturyzacyjny potrwa do 2008 r. Wtedy Janina ma w końcu wyjść spod kreski.
- Najpierw trzeba zadbać o to, z czego się żyje, czyli o inwestycje związane z wydobyciem węgla na Janinie. Trzeba też odrobić wcześniejsze zaniedbania w robotach przygotowawczych i udostępnianiu nowych miejsc do eksploatacji - podkreśla Andrzej Szymkiewicz, prezes Południowego Koncernu Węglowego SA.

Wyjść na zero
W ostatnim czasie Janina wzbogaciła się o nowe obudowy ścian wydobywczych. Pierwszą otrzymała w ubiegłym roku (z kopalni Bogdanka), druga została przeniesiona z kopalni Sobieski (po tym, jak Sobieski otrzymał wiosną tego roku supernowoczesny kompleks ścianowy). Trzecia, całkiem nowa, dotrze do Janiny pod koniec tego roku. Także w tym roku rozpocznie się modernizacja zakładu wzbogacania i odsiarczania węgla (powstanie koncepcja).
Jednocześnie trwa unowocześnianie transportu w kopalni (do ścian, ze ścian i do przodka; montowane są nowe, bardziej wydajne przenośniki taśmowe).
- Jeszcze w tym roku na Janinę trafią dwie kolejki podwieszane - zapowiada prezes Szymkiewicz.
Wszystkie te inwestycje mają zwiększyć wydobycie. By do Janiny nie dokładać, musi ono sięgnąć 2,8 mln ton węgla handlowego rocznie, co ma nastąpić w 2008 roku (obecnie Janina wydobywa 2,2 mln ton).

Nadgonić opóźnienia
- Kopalnia musi przygotować front robót eksploatacyjnych na przyszłość. To najważniejsze zadanie na ten i następny rok. Aktualnie wydobycie idzie na północ i wschód od siedziby kopalni, w stronę autostrady, w kierunku urodzajnego pokładu 207 – informuje Szymkiewicz.
Wśród najpilniejszych działań, mających zmniejszyć uciążliwości dla otoczenia, jest zainstalowanie myjki przy punkcie załadunku odpadów poprodukcyjnych przy ul. Kopalnianej oraz budowa drogi technologicznej, którą będą transportowane na hałdę.
W planach inwestycyjnych uwzględniono również remont tzw. zaplecza socjalnego.
Jeszcze w tym roku zaplanowano modernizację parkingu przed bramą główną przy ul. Górniczej.
Modernizacja stołówki nastąpi po uregulowaniu spraw własnościowych. Stołówka należy do poprzedniego właściciela Janiny - Kompanii Węglowej SA.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, PKW przeznaczy w tym roku na inwestycje w ZG Janina 100 mln zł.
Grażyna Kaim

Południowy Koncern Węglowy SA z siedzibą w Jaworznie powstał w styczniu 2005 r., a działalność produkcyjną rozpoczął w lipcu tego samego roku. W strukturze firmy funkcjonują dwa zakłady górnicze – Sobieski i Janina, które wcześniej działały jako osobne podmioty gospodarcze. Utworzenie koncernu było podyktowane koniecznością budowy silnej i stabilnej bazy paliwowej, dostarczającej węgiel elektrowniom i elektrociepłowniom Południowego Koncernu Energetycznego SA.

Przełom nr 35/749 30.08.2006

Czytaj również