Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Plajta na razie oddalona

28.02.2007 14:01 | 1 komentarz | 3 462 odsłony | red
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafinerii Trzebinia SA zgodziło się na dodatkowe zabezpieczenia udzielonych zakładowi kredytów na budowę instalacji do produkcji biodiesla.
1
Plajta na razie oddalona
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Rafinerii Trzebinia SA zgodziło się na dodatkowe zabezpieczenia udzielonych zakładowi kredytów na budowę instalacji do produkcji biodiesla.
Dzięki temu oddalono widmo plajty zakładu. Na budowę wartej 167 mln zł instalacji do produkcji biodiesla rafineria zaciągnęła olbrzymie kredyty. Do spłaty wciąż pozostało ponad 80 mln zł. W momencie, gdy spółka wstrzymała produkcję i sprzedaż ON BIO 10, dwa banki - Bank PEKAO SA oraz Bank BPH SA - które pożyczyły pieniądze, zażądały dodatkowych gwarancji – poręczenia pożyczki przez PKN Orlen, głównego udziałowca rafinerii, oraz zabezpieczeń na majątku spółki. Zabezpieczenia te to hipoteki na nieruchomościach będących w użytkowaniu wieczystym rafinerii, oraz zastawy rejestrowe na rzeczach ruchomych stanowiących ciąg technologiczny służący do produkcji estrów metylowych i gliceryny. W piątek, 23 lutego, akcjonariusze wyrazili na to zgodę.
Powodem wstrzymania produkcji i sprzedaży ON BIO 10 było rozporządzenie ministra finansów (wchodzące w życie 1 stycznia tego roku) znacznie redukujące wysokość ulgi w podatku akcyzowym od biopaliwa, w wyniku czego jego produkcja przestała być dla rafinerii opłacalna.
O zmianę niekorzystnego dla producentów biopaliw rozporządzenia (pośrednio bije ono również we właścicieli tłoczni i rolników uprawiających rzepak) stanowczo upomina się Samoobrona i Andrzej Lepper. Samoobrona grozi doprowadzeniem do dymisji wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej, jeśli nie zmieni ona do marca wspomnianego rozporządzenia.
Ministerstwo Finansów twierdzi jednak konsekwentnie, że obowiązujące rozporządzenie w sprawie akcyzy utrzymuje maksymalne, dopuszczalne prawem UE ulgi podatkowe dla producentów biopaliw, i nie zgadza się na jego zmianę.
Rząd ma natomiast opracować pozapodatkowy system wsparcia rynku biopaliw, np. w postaci zarządzenia, by w centrach miast i uzdrowiskach samochody komunikacji miejskiej jeździły tylko na biopaliwie, czy wprowadzenia niższych opłat za parkowanie dla osób tankujących biopaliwa. Dopłaty do ulg miałyby pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Grażyna Kaim
Anna Jarguz

Przełom nr 9/774 28.02.2007

Czytaj również