Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Rezonans i koronarografia na miejscu

01.10.2008 11:29 | 1 komentarz | 6 021 odsłon | red
Prawdopodobnie już w przyszłym roku w dawnej szpitalnej pralni powstanie pracownia kardiologii inwazyjnej. Tam także będzie można zbadać się aparatem do rezonansu magnetycznego.
1
Rezonans i koronarografia na miejscu
Budynek dawnej szpitalnej pralni niedługo przestanie straszyć. Będzie się tam mieścić pracownia chirurgii inwazyjnej i rezonans magnetyczny. Na zdj. kierownik sekcji aparatury medycznej w szpitalu Lesław Wójcik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawdopodobnie już w przyszłym roku w dawnej szpitalnej pralni powstanie pracownia kardiologii inwazyjnej. Tam także będzie można zbadać się aparatem do rezonansu magnetycznego.
- Dzięki temu pacjenci przechodzący zawał szybciej będą mogli uzyskać pomoc. W pracowni wykonywana będzie koronarografia, udrażnianie naczyń wieńcowych przy ostrych zawałach czy zakładane stendy. Dotychczas na takie zabiegi musieliśmy zawozić pacjentów do Krakowa - przyznaje dyrektor chrzanowskiego szpitala Ewa Potocka.
Od dawna planowała wydzierżawić pomieszczenia po zamknietej kilka lat temu pralni. Budynek nieopodal szpitala stoi praktycznie pusty. Ogłoszono dwa przetargi. Jeden na stworzenie pracowni kardiologii inwazyjnej, drugi na rezonans. Obydwa wygrała firma AmericanHeart z Ustronia.
- Najpierw muszą wyremontować obiekt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. To wymaga pieniędzy i czasu. Liczymy jednak, że być może już w połowie przyszłego roku prace się zakończą - mówi dyrektor Potocka.
Szpital zyska na tym podwójnie. Nie będzie musiał martwić się o utrzymanie budynku, a ponadto zarobi, pobierając czynsz. Rocznie ponad 500 tys. zł. Zmniejszą się również koszty transportu chorych do innych szpitali, posiadających aparaturę do przeprowadzania zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej.
- To rozszerzenie możliwości działania dla naszych lekarzy kardiologów. Będziemy wykupywać usługi od firmy AmericanHeart, rozliczać się natomiast przez NFZ. Pacjenci nic nie będą więc musieli za to płacić - podkreśla Ewa Potocka.
AmericanHeart ma za zadanie nie tylko wyremontować obiekt, ale również wyposażyć go w sprzęt do przeprowadzania zabiegów i zapewnić odpowiednio przeszkolony personel.
(e)

Przełom nr 35 (851) 27.08.2008

Czytaj również